آموزش, بهداشتی و درمانی

آنچه درباره کک ها نمی دانید

ANTI FLEA

یکی از کابوس‌های اکثر کسانی که حیوان خانگی دارند، مواجه با کک ها در نبردی بی پایان است و اغلب به این شکل است که درست زمانی که شما گمان می کنید حیوان خانگی شما عاری از هر نوع ککی می باشد، این مشکل به شکلی دیگر بروز کرده و بنظر می رسد مواجه با کک ها چرخه بی پایانی است که نمی توان آن را متوقف نمود.

آمار تکان دهنده‌

هرچند صاحبان حیوانات خانگی، تلاش های زیادی برای رفع کک ها انجام می دهند، اما ممکن است این اقدامات کاملا موثر واقع نشوند، چراکه بسیاری از افراد صرفا بر کک های بالغی که بر روی بدن حیوان خانگی خود می بینند، متمرکز هستند و به چرخه حیات این موجود موذی و مکان هایی که زمینه رشد آنها را فراهم می‌کنند، توجهی ندارند.

آیا می دانید کک های بالغ که روی بدن سگ یا گربه شما و یا در خانه شما مشاهده می‌شوند، فقط ۱٪ از کل جمعیت کک ها در محیط خانه شما هستند؟

آمار تکان دهنده‌ای هست، اینطور نیست؟

به ازای هر کک بالغی که می‌توانید بینید، احتمالاً حداقل ۹۹ مورد دیگر در یک مرحله از سایر مراحل تکامل، در خانه یا داخل حیاط کمین کرده‌اند. جالب است بدانید هشت تا ده درصد جمعیت کک‌ها در مرحله شفیره (پیله)، ۳۵-۳۷ درصد در مرحله لاروی و ۵۰-۵۴ درصد جمعیت آنها را تخم‌های کک تشکیل می دهند. اینها اعدادی است که هنگام مبارزه با این انگل‌های تحریک کننده نمی‌توانیم نادیده بگیریم!

در این پست ، ما چهار مرحله از چرخه زندگی کک ها را بررسی می کنیم. سپس توضیح خواهیم داد که چرا لاروهای کک، دشمن پنهان حیوان خانگی شما هستند و نکاتی را برای کمک به شما در از بین بردن آنها در محیط خانه به اشتراک می گذاریم.

چهار مرحله چرخه زندگی کک چگونه است؟

تخم‌گذاری

یک کک ماده بالغ، پس از خوردن رژیم غذایی مورد علاقه خود(حیوانات خانگی ما)،آماده تخم گذاری است. این تخم‌ها به اندازه یک دانه نمک یا کوچکتر هستند و بنابراین دیدن آنها تقریباً برای ما غیرممکن است. طول هر تخم حدود ۰.۵ میلی متر و عرض آن تنها ۲.۵ میلی متر (۰.۰۲ در ۰.۰۱ اینچ) است و اساساً این ابعاد، برای ما انسانها میکروسکوپی است. یک کک بالغ در شرایط ایده‌آل، می‌تواند از ۱۰ تا ۵۰ عدد در هر نوبت تخم‌گذاری کند و در طول عمر خود، این مقدار به ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ تخم می‌رسد.

کک‌ها، تخم‌هایشان را روی میزبان خود- عزیز خزدار شما- می‌گذارند و سپس در محیط خانه منتشر می‌کنند. این بدان معناست که فرش، مبلمان، ملحفه و فضاهای بیرونی مانند حیاط و بالکن خانه شما مملو از تخم کک‌ها می‌باشد.

لارو

لاروهای کک طی ۱ تا ۱۰ روز از تخم‌ها بیرون می‌آیند. مرحله لاروی یک کک معمولاً ۵ تا ۱۱ روز طول می‌کشد.لاروهای کک ظاهری شبیه به کرم‌های ریز دارند. طول آنها بین ۲ تا ۵ میلی متر (۰.۰۸ تا ۰.۲ اینچ) با بدن سفید و موهای کم رنگ است.

در این مرحله ، آنها چیزی به نام “خاک کک” می خورند، این مدفوع پر از خون است که کک های بزرگسال پس از خوردن غذای خون دفع می کنند. پس از آماده شدن، لاروها پیله را می چرخانند و شفیره می شوند. اگر شرایط مناسب باشد، این مدت ۵ تا ۹ روز بطول می‌انجامد.

شفیره

این آخرین مرحله رشد یک کک قبل از رسیدن به بزرگسالی است. در این مدت ، شفیره ها در پیله ای ابریشمی قرار گرفته اند که از رشد آنها به عنوان بزرگسال محافظت می کند. اما برخلاف دو مرحله اول که به سرعت اتفاق افتاد، این مرحله می تواند خیلی بیشتر طول بکشد.

کک‌ها ممکن است از چند روز تا بیش از ۶ ماه در هرجایی که تصورش را بکنید، شفیره زنده داشته باشند! به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی فریب می‌خورند و فکر می کنند توانسته‌اند با هجوم کک‌ها مقابله کنند، اما بعد از مدتی مصیبتی تازه پیش می‌آید.

اما چرا ظاهر شدن کک‌های بزرگسال طول می کشد؟

شفیره‌ها براساس سیگنال‌هایی که از محیط اطراف خود دریافت می‌کنند، مطلع می شوند که زمان بیرون آمدن و تغذیه فرا رسیده است. این سیگنال‌ها، مواردی مانند گرمای بدن حیوان، ارتعاشات و حتی رطوبت و دمای محیط اطراف را شامل می‌شود.

اما هنگامی که زمان مناسب فرا می رسد، آنها با بدجنسی تمام دست به کار شده و نهایت استفاده را از وقت برای پر کردن شکم خود می‌کنند!

کک‌های بزرگسال

وقتی کک ها از پیله هایشان بیرون می آیند، رسماً بالغ می شوند. در این مرحله آنها حشرات کوچک و بدون بالی هستند که احتمالا ما براساس عکس‌هایی که در نشریات یا روی بسته بندی محصولات کک زدا دیده‌ایم، با این ظاهر آنها بیشتر آشنا باشیم.

اندازه کک‌های بالغ شبیه لاروها است. آنها ظاهری بیضی شکل دارند و می‌توانند قهوه‌ای مایل به قرمز تا سیاه باشند. بخش قابل توجهی از فیزیولوژی آنها، که اغلب در کارتون‌های تلویزیونی برجسته شده است، داشتن پاهای عقب قوی است. این پاها به کک‌های بالغ این توانایی را می‌دهند که روی میزبان جدید پرش کرده و در سراسر خانه خود سفر کنند. هنگامی که کک‌های بزرگسال با موفقیت از میزبان خود تغذیه کرده و جفت گیری کردند، چرخه حیات آنها با مرحله تازه ای از تخم‌گذاری ادامه می‌یابد.

چرا لاروهای کک، دشمن پنهان هستند؟

لاروهای کک، تقریباً ۳۵ درصد از جمعیت کک ها را در خانه یا محیطی که آلوده به کک هست، تشکیل می‌دهند و غریزه طبیعی، آنها را به دشمنان بسیار سرسخت و باهوشی تبدیل کرده است. لاروها از منابع نوری دور می‌شوند و سرپناهی پیدا می‌کنند و عموما در شکاف‌های تاریک پنهان می شوند. این شکاف‌ها، می‌تواند در فرش، مبلمان، جای خواب حیوان خانگی و غیره باشد.

آنها واقعاً پنهان هستند!

کک‌ها می توانند برای مدت طولانی در محیط زنده بمانند و یا تا زمانی که یک میزبان بالقوه برای خود پیدا کنند، در خواب باشند.

روش‌هایی برای از بین بردن لارو کک

مرحله لاروی، زمانی است که یه هنگام تلاش برای پاکسازی خانه‌ و محیط زندگی حیوان خانگی خود از کک، باید واقعا بی رحم باشیم. شاید باورتان نشود اما جاروبرقی با کیفیت یکی از سلاح های موثر در مبارزه با لارو کک است.

مطمئن شوید که فرش، مبلمان و حتی کف چوبی یا سرامیکی خانه را به طور کامل جاروبرقی می کشید. وارد هر شکاف و درز کوچکی که می توانید بشوید! سپس کیسه وکیوم را ببندید و دور بیندازید و جاروبرقی بدون کیسه خود را کاملاً تمیز و ضد عفونی کنید. پاشیدن مقدار کمی پودر کک مانند کربنات کلسیم یا پودر بورات و سپس جارو کشیدن می‌تواند اطمینان بخشی بیشتری ایجاد کند.

هرگونه روکش کوسن قابل جدا شدن، جای خواب حیوانات خانگی و ملحفه‌های شخصی شما باید شسته شوند. برای شست و شو از دمای بالا و مواد شوینده با کیفیت استفاده کنید.

یکی دیگر از راه های مبارزه با لارو کک، استفاده از محصولات کنترل طبیعی کک برای از بین بردن لاروهای باقی مانده‌ای است که ممکن است با جارو برقی یا شستشو از بین نروند.

استفاده از مواد طبیعی یک راه عالی برای مبارزه با کک در مرحله لارو بدون استفاده از آفت کش های بالقوه مضر در داخل خانه یا حیاط است. به این ترتیب، هیچ خطری برای شما یا حیوانات خانگی‌تان ایجاد نمی‌شود. دو ماده‌ موثر برای کنترل طبیعی کک‌ها، اوژنول (eugenol) و چوب سدر هستند. انواع اسپری وجود دارد که حاوی هر دوی این ماده‌ها می باشند.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. به ویژه هنگامی که صحبت از کک می شود که می‌تواند انگل ها و بیماری ها را به طور بالقوه منتقل کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم با کمک محصولات طبیعی و نه جایگزین های شیمیایی مضر از حیوانات خانگی و خانه خود در طول سال محافظت کنید. و مانند همیشه، توصیه می کنیم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با دامپزشک خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید