آموزش, بهداشتی و درمانی

کرونا و حیوانات خانگی: بایدها و نبایدها

آنچه باید درباره ویروس کرونا و حیوانات خانگی بدانید

ما هنوز در حال یادگیری درباره ویروس ایجاد کننده COVID-19 هستیم. حقیقت این است که در خصوص آلودگی حیوانات خانگی به ویروس عامل COVID-19، بخصوص  پس از تماس نزدیک با افراد مبتلا به ویروس کرونا گزارش چندانی شده است و براساس اطلاعات موجود، تا به امروز خطر انتشار ویروس کرونا از سوی حیوانات خانگی به افراد نیز اندک می‌باشد.

از زدن ماسک به حیوان خانگی خود پرهیز کنید، انجام این کار می تواند موجب آسیب رساندن به حیوان خانگی شود.

همچنین هیچگونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ویروس از چه طریقی نظیر پوست، خز یا موی حیوان خانگی به افراد منتقل می گردد بنابراین از شستن یا استحمام حیوان خانگی خود با شوینده های شیمیایی، الکل یا سایر محصولات مانند ضد عفونی کننده دست ، دستمال های تمیز کننده یا سایر پاک کننده های صنعتی یا سطحی خودداری کنید.

ویروسی که باعث ابتلا به کرونا می شود ، در برخی موارد واغلب در تماس نزدیک ، از افراد به حیوانات و از جمله حیوانات خانگی منتقل می شود. بنابراین ضروری است اگر فردی در داخل خانه بیمار شد، موارد قرنطینه انسانی را در خصوص حیوانات خانگی رعایت کرده و حیوانات خانگی را در ارتباط نزدیک با آن فرد قرار ندهید.

corona-and-pets1

اگر فکر می کنید حیوان خانگی شما دارای ویروس عامل COVID-19 است، چه باید بکنید؟

حیوانات خانگی آلوده به این ویروس ممکن است بیمار شوند یا نشوند. از بین حیوانات خانگی که بیمار شده اند ، اکثر آنها فقط بیماری خفیفی داشته و کاملاً بهبود یافته اند. به نظر می رسد بیماری جدی در حیوانات خانگی آلوده به ویروس کرونا بسیار نادر است.

حیوانات خانگی که علائم دارند، معمولاً دارای بیماری خفیفی هستند که می توان از آنها در خانه مراقبت کرد. اگر فکر می کنید حیوان خانگی شما مبتلا به ویروس است یا در مورد سلامت حیوان خود نگران هستید، با دامپزشک خود صحبت کنید. اکثر حیوانات خانگی که از ویروس عامل COVID-19 مریض شده اند، پس از تماس نزدیک با فرد مبتلا به  کرونا آلوده شده اند.

اگر شما مبتلا به COVID-19 هستید و حیوان خانگی شما بیمار می شود، خودتان حیوان خانگی خود را به کلینیک دامپزشکی نبرید. با دامپزشک تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که مبتلا به COVID-19 بوده اید. برخی از دامپزشکان ممکن است مشاوره از راه دور یا برنامه های دیگر برای دیدن حیوانات خانگی بیمار را ارائه دهند. دامپزشک شما می تواند حیوان خانگی شما را ارزیابی کرده و مراحل بعدی درمان و مراقبت از حیوان خانگی شما را تعیین کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید از صفحه مشاوره با دامپزشک پت شاپ برتر، سوالات خود را مطرح کنید.

اگر تست کرونا حیوان خانگی شما مثبت بود چه باید کرد؟

بسته به علائم حیوان خانگی شما، دامپزشک ممکن است توصیه کند که حیوان خانگی شما به جای ماندن در بیمارستان در خانه قرنطینه شود. اگر دامپزشک شما قرنطینه شدن در منزل را توصیه می کند و می توانید از حیوان خانگی خود در خانه مراقبت کنید ، برای محافظت از خود و دیگران این توصیه‌ها را رعایت کنید.

هنگام دست زدن به ظروف ، اسباب بازی ها یا ملافه های حیوان خانگی و هنگام جمع آوری مدفوع از دستکش استفاده کنید. دستکش ها را بیرون بیندازید و مواد زائد یا زباله ها را قبل از دور ریختن در کیسه ای در بسته قرار دهید. همیشه دستان خود را بلافاصله پس از تمیز کردن حیوان خانگی خود به ویژه پس از دست زدن به حیوان خانگی بیمار یا دست زدن به ظروف ، اسباب بازی ها یا تخت خواب آنها، با آب و صابون و حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بشویید. اگر آب و صابون به آسانی در دسترس نیست، از ضدعفونی کننده دست حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید. تمام سطوح دستان خود را بپوشانید و آنها را به هم بمالید تا احساس خشکی کنید.

حیوان خانگی خود را در خانه نگه دارید، مگر برای دریافت مراقبت های پزشکی. مرتباً با دامپزشک صحبت کنید. قبل از اینکه حیوان خانگی خود را به کلینیک دامپزشکی ببرید تماس بگیرید. در صورتی که حیوان خانگی شما در تنفس مشکل دارد، حتماً به دامپزشک خود اطلاع دهید. حتی اگر به نظر می رسد حیوان خانگی شما شرایط بهتری دارد، از فعالیت های زیر خودداری کنید تا زمانی که دامپزشک شما تشخیص داده دهد که انجام این کار برای حیوان خانگی شما بی خطر است. فعالیت‌هایی که باید از آنها اجتناب کرد عبارتند از:

 • مراجعه به کلینیک دامپزشکی ، بدون تماس اولیه با دامپزشک
 • مراجعه به بیمارستان های انسانی
 • خارج کردن حیوان خانگی از منزل برای گردش در پارک یا سایر محیط های بیرونی نظیرمجالسی دیگر که افراد و حیوانات خانگی زیادی در آن حضور دارند ، مانند جشنها، نمایشگاه و…پ
 • سفر کردن با حیوان خانگی

علائم حیوان خانگی خود را همواره زیر نظر بگیرید

مهم است که علائم حیوانات خانگی خود را هنگام قرنطینه کردن در منزل دنبال کنید. اگر فکر می کنید حیوان خانگی شما علائم جدیدی دارد یا در حال بدتر شدن است ، با دامپزشک خود تماس بگیرید. حیوانات خانگی مبتلا به ویروس عامل COVID-19 ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

 • تب
 • سرفه
 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس
 • بی حالی (تنبلی یا تنبلی غیر معمول)
 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • ترشح چشم
 • استفراغ
 • اسهال

تمام دستورالعمل های مراقبت از دامپزشک خود را دنبال کنید. استفاده از ماسک و دستکش در زمان تماس با حیوان بیمار را فراموش نکنید. دامپزشک ممکن است از شما بخواهد که علائم بیماری حیوان خانگی خود را به صورت کتبی ثبت کنید. اگر حیوان خانگی شما علائم جدیدی را نشان می دهد یا به نظر می رسد بدتر می شود، از جمله مشکل تنفس، باید فوراً با دامپزشک تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید صرفا اعضای خانواده که کاملاً واکسینه شده اند باید از حیوان خانگی آلوده به ویروس کرونا مراقبت کنند.

چه زمانی می توان به قرنطینه حیوان خانگی بیمار در خانه پایان داد

توصیه های دامپزشک خود را در مورد زمانی که برای حیوان خانگی شما امن است که در کنار افراد دیگر و حیوانات باشد ، رعایت کنید. برخی از حیوانات خانگی ممکن است نیاز به تست و آزمایش مجدد داشته باشند. حیوان خانگی شما می تواند به فعالیتهای عادی خود بازگردد اگر:

 حداقل ۷۲ ساعت بدون استفاده از کمک های پزشکی علائمی نشان نداده است و از آخرین آزمایش مثبت حیوان خانگی شما حداقل ۱۴ روز می گذرد یا اینکه پیش از اتمام ۱۴ روز، همه آزمایشات مجدد منفی باشند.

سخن پایانی

از آنجا که همه حیوانات می توانند ناقل میکروب  یا ویروس‌هایی باشند که می تواند باعث بیماری انسان شود، بنابراین همیشه ایده خوبی است که عادات سالم را در ارتباط با حیوانات خانگی و دیگر حیوانات رعایت کنید. بعد از دست زدن به حیوانات خانگی و مواد غذایی ، مدفوع حیوانات یا لوازم آنها ، دستان خود را بشویید. اگر در مورد سلامت حیوان خانگی خود تردید دارید ، با دامپزشک خود صحبت کنید و توجه داشته باشید که کودکان ۵ ساله و کوچکتر، افرادی با سیستم ایمنی ضعیف و افراد مسن بیشتر در معرض بیماری میکروبی هستند که برخی از حیوانات می توانند ناقل آن باشند.

ترجمه شده از وب سایت:

 https://www.cdc.gov/healthypets