دانستنی

بهترین ویتامین ها برای سگ ها

بهترین ویتامین ها برای سگ ها

آیا سگ ها واقعا به ویتامین نیاز دارند؟ آیا مصرف ویتامین ها و مکمل های معدنی خطراتی برای سگ ها بهمراه دارد؟ کدام ویتامین ها را باید به سگ خود بدهید؟ برای دانستن پاسخ این پرسش ها با ما همراه باشید و فقط به خواندن ادامه دهید!

آیا می دانستید که سگ دلبند شما برای زنده ماندن و برخورداری از یک زندگی شاد، به انواع مکمل ها، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری و خاصی نیاز دارد که بدن آن به تنهایی نمی تواند این مواد حیاتی را تولید کند؟ اگر دقیقتر بخواهیم به این موضوع بپردازیم اندام های داخلی بدن سگ ها شامل سیستم قلبی-عروقی، دستگاه گوارش، سیستم ایمنی، عضلات و مفاصل حیوان و حتی پوست و موی سگ برای حفظ عملکرد و شادابی و سلامت خود، همگی به ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند که می بایست در قالب مکمل های غذایی به آنها داده شود، به همین دلیل است که غذا و مکمل هایی که به توله سگ خود می دهید، بسیار مهم هستند!

در حال حاضر انواع محصولات ویتامینه و مکمل های غذایی در قالب دامنه متنوعی از برندها در بازار وجود دارد که یافتن بهترین و مناسبترین آنها با توجه به شرایط جسمی و روحی سگ شما کار ساده ای نیست. در ادامه به مرور و بررسی انواع ویتامین ها و کارکرد آنها برای سگ ها می پرازیم.

ویتامین ها چیستند؟

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که برای حفظ سلامت و نشاط سگ ها در زندگی ضروری هستند. بیشتر آنها به طور طبیعی در غذاهای مصرفی یافت می شوند و همانطور که گفته شد بدن حیوانات برای رشد و حفظ حیات به ویتامین ها نیاز دارد. شما احتمالاً با بیشتر ویتامین های مورد نیاز بدن انسان و حیوان آشنا هستید:

  • ویتامین A
  • ویتامین های B (بیوتین، فولات، نیاسین، اسید پانتوتنیک، ریبوفلاوین، تیامین، ویتامین B-6 و ویتامین B-12)
  • ویتامین C
  • ویتامین D
  • ویتامین E
  • ویتامین K
  • کولین
ویتامین ها چیستند

ویتامین A برای سگ ها

ویتامین A، همانطور که تا به حال فکر کرده اید، در هویج وجود دارد و مسئول حفظ عملکرد و سلامت سیستم بینایی است. ویتامین A از جمله مواد آلی محلول در چربی است که برای رشد اندام ها، رشد جنین، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و عملکرد سلولی سگ ها نقش کلیدی دارد.

ویتامین B برای سگ

ویتامین های خانواده B، گروهی از ویتامین های مهم هستند که در سلامت سگ شما نقش کلیدی دارند. تیامین به تنظیم انرژی و متابولیسم کربوهیدرات ها در بدن سگ کمک می کند و کانال های یونی را در بافت عصبی فعال می کند. ریبوفلاوین، B12  و نیاسین به تسهیل عملکرد آنزیم ها کمک می کنند. ویتامین B6 به ویژه حیاتی است. این ویتامین مسئول تولید گلوکز، سلامت عملکرد گلبول‌های قرمز و سیستم عصبی، تنظیم هورمون، تقویت سیستم ایمنی، سنتز نیاسین و فعال شدن ژن است. اسید پانتوتنیک به متابولیسم انرژی کمک می کند واسید فولیک نیز در متابولیسم اسید آمینه و نوکلئوتید و در سنتز پروتئین میتوکندری نقش دارد.

ویتامین C برای سگ ها

ویتامین C یک آنتی اکسیدان مهم است. مصرف مکمل ها یا غذاهای دارای ویتامین C، رادیکال های آزاد بالقوه مضر را در بدن سگ از بین می برد و می تواند به کاهش التهاب و عوارض بالا رفتن سن کمک کند. ویتامین C از جمله مواردی است که سگ‌ها واقعاً می‌توانند به تنهایی آن را در کبدشان تولید کنند، اما در برخی موارد و با تجویز دامپزشک، می توان از مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین C استفاده نمود.

ویتامین D برای سگ ها

ویتامین D یا «ویتامین آفتاب»، به بدن سگ شما اجازه می دهد تا مواد معدنی مانند فسفر و کلسیم را برای رشد و حفظ سلامت استخوان ها و مفاصل خود جذب نماید. بدون وجود ویتامین D، سگ شما نمی تواند به درستی رشد کند یا ماهیچه ها و استخوان های سالم خود را حفظ نماید.

ویتامین E برای سگ

وجود ویتامین E، یکی از مکانیزم های دفاعی سگ شما در برابرآسیب های اکسیداتیو(آسیب اکسیداتیو در نتیجه قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزان و انواع عوامل شیمیایی و به عنوان محصولات جانبی متابولیسم سلولی طبیعی ایجاد می شود.) است. این ویتامین محلول در چربی نیز برای عملکرد سلولی و متابولیسم چربی (چربی سوزی) در بدن سگ ضروری است. کمبود ویتامین E در بدن سگ، می تواند منجر به کاهش قدرت بینایی، ضعف و تحلیل رفتن عضلات و مشکلات تولید مثل شود.

ویتامین K برای سگ

ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی است که در افزایش توانایی بدن سگ شما برای لخته کردن خون موثر است. خوردن انواع خاصی از موش یا مصرف برخی از سموم دفع آفت موش، توانایی سگ ها را برای استفاده از ویتامین K در بدنشان تحلیل می برد که در صورت عدم درمان می تواند با ایجاد زخم و خونریزی در بدن سگ، منجر به مرگ حیوان شود.

کولین برای سگ ها

کولین یک ماده مغذی ضروری است که به طور طبیعی در برخی غذاها وجود دارد و به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است. کولین منبعی از گروه های متیل است که برای بسیاری از مراحل متابولیسم در بدن حیوان مورد نیاز است. بدن سگ برای سنتز فسفاتیدیل کولین و اسفنگومیلین، به کولین نیاز دارد. این ویتامین ازعملکرد سالم مغز و کبد پشتیبانی می کند و گاهی اوقات مصرف آن به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای حیوانات خانگی مبتلا به صرع نیز استفاده می شود.

آیا سگ ها به مکمل های ویتامین نیاز دارند؟

سگ شما ویتامین های خود را از غذاهایی که مصرف می کند، دریافت می نماید. رژیم های غذایی تجاری سگ با برچسب “کامل و متعادل” به طور ویژه فرموله شده اند تا حاوی تمام ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز سگ شما باشند.

غذاهایی که برای مراحل مختلف زندگی تهیه می شوند، مانند غذای توله سگ، غذای سگ بالغ و غذای سگ سالمند، بسته به نیاز آن مرحله زندگی، حاوی سطوح مختلفی از ویتامین های خاص هستند. این امر به ویژه برای غذاهای توله‌سگ‌های نژاد بزرگ بسیار مهم است، زیرا این نژادها می‌توانند در صورتی که غذایشان حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند کلسیم که باعث رشد سریع آنها می‌شود نباشد، به بیماری‌هایی مانند دیسپلازی مفصل ران مبتلا شوند.

براساس گفته های دکتر سوزان وین، متخصص تغذیه دامپزشکی، سگ هایی که غذای خانگی مصرف نمی کنند و با رژیم غذایی تجاری و محصولات مناسب موجود در بازار تغذیه می شوند، نباید به مکمل های ویتامین نیاز داشته باشند، مگر اینکه این کار توسط دامپزشک توصیه شود. از سوی دیگر، سگ‌هایی که با رژیم غذایی خانگی تغذیه می‌شوند، ممکن است به مکمل‌ها نیاز داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که ویتامین‌های کافی را با وعده‌های غذایی خود دریافت می‌کنند. نکته مهم این است که این ویتامین ها باید مطابق با رژیم غذایی سگ ها در زمان مشخص و با دوز معین مطابق با نظر دامپزشک، تنظیم و ارائه شوند تا اثرگذاری لازم را داشته باشند و صرف دادن آنها به سگ ها کفایت نمی کند.

مصرف ویتامین برای سگ ها خطرناک است

آیا مصرف ویتامین ها می تواند برای سگ ها خطرآفرین باشد؟

همانطور که گفته شد وجود ویتامین ها برای داشتن زندگی سالم برای سگ ها کاملا حیاتی است. اما همین ماده ضروری در صورت استفاده و مصرف نامناسب می تواند خطرناک باشد. برای مثال، مصرف مقدار زیاد کلسیم معدنی می تواند باعث مشکلات اسکلتی در توله سگ های نژاد بزرگ شود. مصرف بیش از حد ویتامین A، می تواند باعث کم آبی بدن و درد مفاصل شود و حتی می تواند به رگ های خونی سگ شما آسیب برساند. علاوه بر این، مطالعات بسیار کمی وجود دارد که ایمنی طولانی‌مدت مکمل‌های ویتامین سگ را آزمایش کرده باشد، و برخی از مکمل‌ها حاوی مواد دیگری مانند گیاهان هستند که می‌توانند با برخی داروها تداخل داشته باشند. شما می توانید با تنظیم یک برنامه غذایی مطابق با نظر دامپزشک خود از این خطرات جلوگیری کنید.

نحوه انتخاب ویتامین برای سگ

بهترین راه برای انتخاب ویتامین های مناسب این است که با دامپزشک خود در مورد مکمل ها و مولتی ویتامین های مورد نیاز سگ خود صحبت کنید. به گفته پروفسور تونی بافینگتون، «بیشتر مردم این کار را به این دلیل انجام می دهند که به آن علاقمند هستند، نه به این دلیل که مشاوره برای دریافت برنامه مصرف ویتامین ها ضروری است».

در این قانون استثنائاتی نیز وجود دارد. اگر سگ شما برای تکمیل رژیم غذایی خانگی خود یا به دلیل بروز یک بیماری یا کمبود بدنی به ویتامین نیاز دارد، باید مطمئن شوید که سگ شما مکمل ویتامین مناسب را دریافت می کند. با دامپزشک خود در مورد دوز مناسب مصرف ویتامین صحبت کنید. ویتامین‌های انسانی اغلب دارای غلظت‌ها و دوزهای متفاوتی نسبت به ویتامین‌هایی هستند که مخصوص سگ‌ها طراحی و تولید شده‌اند و حتی ممکن است حاوی مواد افزودنی مضر برای سگ‌ها باشند. این بدان معناست که باید از مکمل‌های ویتامین دامپزشکی یا مکملی که مخصوص سگ‌ها تولید شده، استفاده کنید و همیشه باید برچسب آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید حاوی مقدار مناسبی از ویتامین‌های مورد نیاز سگ شما است.

نحوه انتخاب ویتامین برای سگ ها

دیدگاهتان را بنویسید