بهداشتی و درمانی, دانستنی

چرا سگ ها علف می خورند

چرا سگ ها علف می خورند

شاید برای شما هم اتفاق افتاده که سگ تان علف بخورد! بله جای تعجب است و بسیاری از کسانی که سگ نگهداری می کنند، همچنان گیج هستند و علت این کار سگ ها را نمی فهمند. نظرات متفاوتی در این خصوص وجود دارد نظیر اینکه سگ‌ها وقتی حس بیماری دارند علف می‌خورند تا بالا بیاورند و یا به این دلیل که طعم علف را دوست دارند، این کار را انجام می دهند. اما در واقع نمی توان با اطمینان گفت چرا سگ ها علف می خورند. حقیقت آشکار این است که قطعا یک پاسخ مشخص برای این رفتار سگ ها وجود ندارد.

در ادامه پت برتر برخی از پاسخ های احتمالی و علل علف خوردن سگ ها را بررسی کرده است. با ماه همراه باشید.

دردهای شکمی و حالت تهوع

همانطور که گفتیم یکی از رایج ترین دلایلی که برای علف خوردن سگ ها، مطرح می شود این است که سگ ها وقتی دچار ناراحتی های گوارشی هستند یا حس بدی دارند، علف یا چمن ها را می خورند تا استفراغ کنند. اعتقاد بر این است که این کار در واقع یک تاکتیک خوددرمانی در سگ هاست که سگ برای تسکین دردهای شکمی و یا احساس حالت تهوع انجام می دهد. اگر فکر می کند علت علف خوردن دلبند شما این است بهترین راهکار مراجعه به دامپزشک جهت بررسی دقیق تر موضوع است زیرا ممکن است این کار نشانه جدی رفلاکس معده یا بیماری روده بوده و نیازمند رسیدگی فوری باشد.

در پت شاپ برتر، غذاهایی که برای درمان بیمارهای گوارشی سگ ها مناسب هستند از برندهای معتبر و پرطرفدار عرضه شده است.

ذائقه  و حس رضایت

از آنجا که سگ ها ذاتا حیوانات همه چیز خواری هستند و از خوردن هرچیزی که به آنها بدهید خوشحال می شوند، بنابراین دلیلی ندارد که صرفا غذای انسانی بخورند. این احتمال وجود دارد که سگ ها، طعم یا مزه علف را خوشمزه بیابند و آن را به عنوان یک میان وعده خوشمزه میل کنند. برخی صاحبنظران هم معتقدند که خوردن علف یا چمن موجب ترشح دوپامین می شود و از این رو خوردن آن موجب نشاط در سگ می شود. اگر علت علف خوردن سگ این موارد باشد، خوردن غذاهایی که حاوی فیبر بالا هستند برای دور نگه داشتن سگ‌ها از خوردن چمن یا علف توصیه می شود.

با توجه به این مطلب مصرف غذاهایی که فیبر بالا دارند یکی از مواردی است که می تواند به سگ ها کمک کند تا علف خواری نکنند. پت شاپ برتر با درک این موضوع، تنوع قابل توجهی از غذاهای خشکی، کنسروها و تشویقی هایی که حاوی فیبر بالا بوده و برای سلامتی سگ دلبند شما مفید هستند را در وب سایت و فروشگاه خود عرضه نموده است.

بی حوصلگی

از آنجایی که برخی از حیوانات خانگی می توانند زمان زیادی را در بیرون از خانه بگذرانند، خستگی و بی حوصلگی ممکن است آنها را به خوردن علف یا چمن سوق دهد. اگر متوجه علف خوردن سگ خود شدید، این کار ممکن است نشانه این موضوع باشد که شما به اندازه کافی با ایجاد چالش های ذهنی یا جسمی سعی نکرده اید، دلبند خود را سرگرم کنید و موجب نشاط و شادابی آن شوید. فراهم کردن موقعیت پیاده روی برای داشتن تحرک بیشتر یا خرید اسباب بازی های سرگرم کننده جدید می تواند برای ساعت ها حواس آنها را پرت کند.

سگ بی حوصله

وراثت

هرچند سگ‌ها در مقایسه با اجداد وحشی خود، پیشرفت و تکامل قابل توجهی داشته اند، اما همچنان، برخی از صفات وخصوصیات آنها در خود دارند. همانطور که در گذشته سگ های وحشی طعمه های آغشته به علف های پیرامون را می بلعیدند و گوارش آنها به این موضوع عادت داشته است، این احتمال وجود دارد که سگ های اهلی کنونی نیز به شکل موروثی در پی مزه کردن طعم آشنای این گیاهان هستند.

اینها برخی از احتمالات و نظریاتی بود که درمورد علف خوردن سگ ها وجود دارد. دامپزشکان عموما علف خواری سگ ها را یک رفتار طبیعی می دانند و بنابراین جای نگرانی نیست و این رفتار آسیبی به سگ ها وارد نمی کند (مگر اینکه علف ها به آفت کش های شیمیایی آلوده باشد که در آن صورت خطرناک است).

در هر صورت توصیه ما به شما این است که همواره مراقب حیوان خانگی خود باشید و در صورت مشاهده علف خواری، ضمن توجه به علل احتمالی بالا، با دامپزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید