بهداشتی و درمانی

۷ نشانه سرطان در سگ ها و گربه ها

سرطان در حیوانات خانگی

در مورد سرطان در حیوانات خانگی، تشخیص و درمان به موقع آن بسیار مهم است. با تشخیص زودهنگام سرطان در سگ ها و گربه ها، می توانید دامپزشک خود را برای افزایش شانس درمان یا بهبودی دلبندتان کمک کنید. در خصوص این موضوع، اگر ندانید به دنبال چه هستید، توجه به علائم ظریف سرطان در سگ‌ها و گربه‌ها در مراحل اولیه ممکن است دشوار باشد. گاهی اوقات، علائم آنقدر ظریف هستند که والدین حیوان خانگی ممکن است آنها را به عنوان بخشی طبیعی از روال پیری حیوان خود اشتباه بگیرند.

در صورت مشاهده علائم زیر سرطان در حیوان خانگی خود، آن را با دامپزشک در میان بگذارید تا بتوانید زودتر با یک برنامه منظم کار درمان دلبند خود را شروع کنید.

کاهش وزن

با توجه به اینکه بیش از نیمی از حیوانات خانگی در معرض اضافه وزن یا چاقی هستند، کاهش وزن در آنها معمولاً موردی است که دامپزشکان و طرفداران حیوانات خانگی آن را به فال نیک می گیرند. با این حال، کاهش وزن در حیوانات خانگی – به ویژه زمانی که حیوان خانگی در رژیم غذایی با کالری محدود نیست – می تواند نشانه ای مشخص از سرطان در سگ ها و گربه ها باشد. در حالی که برخی از سرطان‌ها می‌توانند باعث کاهش وزن سریع و چشمگیر شوند که به سختی قابل انکار است، اما شایع‌ترین حالت کاهش وزن تدریجی و در طول زمان است و ممکن است آنقدر این فرآیند تدریجی و کند باشد که توسط والدین حیوان خانگی مورد توجه قرار نگیرد.

گاهی اوقات، کاهش وزن حتی تا زمانی که حیوان خانگی نزد دامپزشک برده نشود، قابل تشخیص نیست و تغییر وزن تنها در مقایسه با میانگین وزن حیوان در زمان های گذشته مشخص می‌شود. در صورتیکه حیوان خانگی شما بصورت نرمال غذا می خورد اما همچنان در حال کاهش وزن است، بیماری های مهمی که باید در نظر گرفته شوند دیابت شیرین و سرطان هستند.

توده ها و برآمدگی ها

در حالی که توده‌ها، برجستگی‌ها و سایر تغییرات پوستی در سگ‌ها یا گربه‌های مو کوتاه به‌راحتی قابل مشاهده است، اما در بسیاری از مواقع در حیوانات خانگی مو بلند به‌راحتی دیده نمی‌شوند. اگر توده کوچک باشد، سرپرستان حیوان خانگی نیز اغلب مراجعه به  دامپزشک را به تعویق می اندازند. با این حال، شما نمی توانید بر اساس اندازه یک توده، سرطانی بودن آن را تعیین کنید. حتی کوچکترین توده های پوستی نیز می توانند سرطانی باشند. تومورهای زنجیره پستانی (به عنوان سرطان سینه شناخته می شود)، اغلب توسط صاحبان حیوانات خانگی نادیده گرفته می شوند. سگ‌ها و گربه‌های ماده، چه عقیم باشند یا نه، ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند. سگ ها و گربه ها در معرض سرطان های دستگاه گوارش، سیستم عروقی، کبد، کلیه ها، مثانه، غدد درون ریز و دستگاه تناسلی هستند. این سرطان ها ممکن است باعث ایجاد توده هایی در شکم شوند.

اگر حیوان خانگی شما بزرگ است یا اضافه وزن دارد، ممکن است متوجه توده های شکمی نشوید تا زمانی که این توده ها بزرگ شوند یا بسیار خطرناک شوند (مانند تومورهای پاره شده طحال). محل دیگری که توده ها و برآمدگی ها ممکن است پنهان شوند، در دهان است. سگ ها و گربه ها ممکن است به تومورهای دهانی روی لثه، کام سخت یا زبان مبتلا شوند. پیدا کردن تومورهای زیر زبان بسیار سخت است مگر اینکه به دنبال آنها باشید!

 تغییرات پوستی

یک حیوان خانگی سالم و معمولی دارای پوششی براق و پر است. تغییرات پوستی، مانند ریزش مو، موهای شکننده یا خشک، شوره یا پوسته پوسته شدن بیش از حد، عفونت های پوستی، یا ریزش بیش از حد می تواند از علائم سرطان باشد. سرطان های سیستم غدد درون ریز، مانند تومورهای روی غده هیپوفیز، تیروئید یا غدد فوق کلیوی، همگی می توانند باعث تغییراتی در پوشش حیوان خانگی شما شوند. همچنین، اگر قسمتی از بدن حیوان به دلیل سرطان دردناک باشد، سگ یا گربه ممکن است آن ناحیه را بیش از حد لیس بزند که می تواند باعث ایجاد لکه های قهوه ای رنگ شود.

اگر یک گربه به دلیل سرطان احساس بیماری کند یا درد داشته باشد، ممکن است به اندازه کافی یا اصلاً اصلاح نشود، که می تواند منجر به ایجاد ماتی و نامرتب شدن پوست آن شود. از طرف دیگر، گربه‌ها نیز در پاسخ به استرس یا درد، معمولا موهای خود را می کنند یا می‌کشند. نظافت بیش از حد، عدم نظافت یا لیسیدن بیش از حد قسمتی از بدن می تواند نشانه های ظریف سرطان در سگ و گربه باشد.

تغییر در اشتها

تغییرات در اشتها – چه افزایش یا کاهش – می تواند نشانه های ظریف سرطان در سگ ها و گربه ها باشد. اگر حیوان خانگی احساس بدی می کند یا درد دارد، ممکن است تمایلی به خوردن نداشته باشد. برعکس، سایر سرطان ها می توانند باعث شوند حیوان خانگی بیش از حد معمول غذا بخورد. برخی از سرطان ها کالری زیادی مصرف می کنند که باعث افزایش اشتهای حیوان خانگی می شود.

انواع خاصی از سرطان‌های بدخیم و تهاجمی می‌توانند باعث شوند حیوان خانگی مقدار غذای معمولی یا بیشتر از حد معمول بخورد و همچنان وزن کم کند. تومورهای غدد فوق کلیوی یا هیپوفیز می توانند باعث بیماری به نام بیماری کوشینگ شوند که اشتهای سگ را افزایش می دهد و باعث افزایش وزن می شود.

 تغییر در ادرار یا حرکات روده

تغییرات در برنامه دستشویی رفتن حیوان خانگی شما در صورتی که سرطان در مراحل اولیه خود باشد، می تواند مورد توجه جدی قرار گیرد. انواع مختلف سرطان می تواند باعث تغییر در عادات حیوان خانگی شما شود، که این عادات می تواند از افزایش نیاز به دستشویی رفتن تا یبوست را شامل شود.به عنوان مثال، سرطان دستگاه گوارش می تواند باعث اسهال و/یا یبوست شود.

سرطان غده فوق کلیوی، غده هیپوفیز یا غده تیروئید، یا سرطان کبد یا کلیه می تواند تشنگی را در سگ ها و گربه ها افزایش دهد که منجر به افزایش نیاز به ادرار می شود. سرطان سیستم ادراری نیز می‌تواند میل به ادرار کردن را افزایش دهد و در عین حال مجرای ادرار را مسدود می‌کند، که ادرار کردن را دشوار می‌کند. بنابراین، گاهی اوقات، حیوانات خانگی مبتلا به سرطان ادرار مجبورند مکررا ادرار کنند و ممکن است به نظر برسد هنگام ادرار کردن بخود فشار می‌آورند.

 تغییر در رفتار

تغییرات رفتاری – به ویژه کمبود انرژی یا عدم علاقه به چیزهایی که قبلاً حیوان خانگی شما را خوشحال می کرده است، تغییر در الگوهای خواب، بی قراری در راه رفتن، افزایش پرخاشگری یا بدخلقی؛ افزایش زمان خواب؛ یا هر تغییر ناگهانی دیگری در رفتار، همه می توانند نشانه های ظریف سرطان مغز یا درد ناشی از سرطان باشند. تشنج یا رعشه نیز می تواند نشانه سرطان مغز باشد، و درصورتیکه از نزدیک شاهد آن نباشند، تشنج اغلب توسط والدین حیوان خانگی نادیده گرفته شود. برخی از علائمی که ممکن است نشان دهد حیوان خانگی ممکن است تشنج را تجربه کرده باشد عبارتند از از دست دادن تعادل، انقباض عضلات، ترشح بیش از حد آب دهان و کوری موقت.

سرفه کردن

سرطان می‌تواند باعث سرفه سگ‌ها و گربه‌ها شود، بنابراین هر سگ یا گربه‌ای که دچار سرفه‌های مداوم می‌شود باید توسط دامپزشک معاینه شود. سرفه مداوم می تواند نشانه بالقوه فشار تومور بر مجاری تنفسی، وجود آب در ریه ها یا تومورهای متعدد ریه باشد. سرفه‌های مداوم می‌تواند نشانه‌ای از سایر مشکلات سلامتی حیوان خانگی باشد، بنابراین اگر حیوان خانگی شما سرفه دارد هرچند ممکن است به ظاهر خطرناک نباشد، اما همیشه بهتر است او را نزد دامپزشک ببرید.

چگونه می توانید به تشخیص زودهنگام سرطان در حیوانات خانگی کمک کنید

دامپزشکان آموزش دیده اند تا متوجه هرگونه ناهنجاری در سگ یا گربه شما شوند و معاینه دامپزشکی بهترین سلاح شما در برابر سرطان است. با این حال، بیشتر والدین حیوانات خانگی فقط یک یا دو بار در سال آنها را نزد دامپزشک می برند. بنابراین، اگر به سلامت حیوان خانگی خود اهمیت می دهید بهتر است مراجعه به دامپزشک را فراموش نکنید.

 به عنوان والدین حیوان خانگی، شما هر روز حیوان خانگی خود را مشاهده می کنید، به این معنی که می توانید مراقب این نشانه های بالقوه سرطان باشید. برای انجام بررسی های خانگی، می توانید دست های خود را روی حیوان خانگی خود بکشید تا وجود هرگونه توده یا برآمدگی را متوجه شوید و حیوان خود را به صورت چشمی بررسی کنید. فراموش نکنید که نوک سینه ها را در سگ های ماده برای هر گونه تغییر، توده یا برآمدگی بررسی کنید.

قفسه سینه حیوان خانگی خود را برای وجود هرگونه نشانه ای بررسی کنید، افزایش یا کاهش وزن دلبند خود را زیرنظر داشته باشیدد. به دهان حیوان خانگی خود نگاه کنید و دندان ها و لثه های او را بررسی کنید. یک خوراکی را بالا نگه دارید و اجازه دهید حیوان خانگی شما آن را لیس بزند در حالی که بالا و پایین زبان آن را به صورت چشمی بررسی می کنید.

با نظارت دقیق تر و انجام چکاب های دوره ای از دلبند خود همراه با توجه بیشتر به تغییرات جسمانی یا رفتار و عادات آن، آنچنانکه در این پست به آن پرداخته شد، می توانید پیش از تشدید بیماری، نسبت به شناسایی زودهنگام مشکل، اقدام کنید و زمینه درمان موثر و سریع دلبند خود را فراهم نمایید.

نویسنده: دکتر سارا ووتن

منبع: petmd

دیدگاهتان را بنویسید