آموزش, دانستنی

آیا گربه ها می توانند غذای سگ بخورند؟

این سوال رایجی است که در طول یک ویزیت دامپزشکی ممکن است مطرح شود و پاسخ آن کوتاه است بله، گربه می تواند مقدار کمی از غذای سگ بخورد و انجام این کار هیچ گونه مسمومیت یا عوارض جانبی برای گربه ندارد. به هرصورت، پاسخ کامل تر به این سوال، به تفاوت های بین این دو گونه دوست خاص ما یعنی گربه و سگ برمی گردد. در حالی که خوردن غذای سگ ها توسط گربه ها، آسیبی به آنها نمی رساند، اما قطعا کمکی هم به سلامتی آنها نخواهد کرد.

در این پست تلاش می کنیم آنچه شما باید در مورد تغذیه گربه بدانید و اینکه چرا نباید غذای سگ را در درازمدت به گربه خود بدهید، ارائه شده است.

آیا گربه ها می توانند غذای سگ را به مدت طولانی بخورند؟

خیر، گربه ها را نمی توان با رژیم غذایی سگ ها تغذیه نمود. در صورتی که یک گربه به مدت طولانی با استفاده از غذای سگ تغذیه شود، اگر نه کشنده، ممکن است عواقب زیانباری برای سلامت آن به همراه داشته باشد و این به این خاطر است که فرمول ها وترکیبات استفاده شده برای غذای سگ و غذای گربه دارای اجزای تغذیه ای متفاوتی هستند که برای تامین نیازهای متفاوت این دو گونه فرموله شده اند.

گربه ها و سگ ها نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارند

در حالی که سگ ها و گربه ها هر دو برای ما عزیز هستند، اما طبیعت آنها را به حیوانات بسیار متفاوت با نیازهای تغذیه ای غیرهمگون تبدیل کرده است. گربه ها ذاتا گوشتخوارهستند، به این معنی که آنها به رژیم غذایی حاوی پروتئین های گوشتی و چربی های حیوانی نیاز دارند تا تمام ارگان ها و بخش های مختلف سیستم های بدنشان به درستی عمل کند. این درحالی است که سگ ها همه چیزخوار هستند و از این رو رژیم غذایی آنها انعطاف پذیری بیشتری دارد و در نتیجه سگ ها، به راحتی می توانند هم گوشت و هم سبزیجات بخورند و بنابراین رژیم غذایی سگ، نیازهای خاص غذایی مورد نیاز گربه ها را برآورده نمی کند.

گربه غذای سگ می خورد

تفاوت بین غذای گربه و غذای سگ

در اینجا فقط چند تفاوت کلیدی در فرمولاسیون غذای سگ و غذای گربه را ارائه می کنیم:

طعم

گربه ها طعم را متفاوت از سگ ها درک می کنند. گربه ها بر خلاف سگ ها، قادر به حس کردن طعم شیرینی نسیتند و حتی تعداد گیرنده های چشایی بین این دو گونه متفاوت می باشد. گربه‌ها ۴۷۰ گیرنده چشایی دارند، در حالی که سگ‌ها ۱۷۰۰ گیرنده چشایی دارند (در مقام مقایسه، انسان‌ها بیش از ۹۰۰۰ گیرنده چشایی دارند). باتوجه به تعداد اندک گیرنده های چشایی در گربه ها، تولیدکنندگان غذاهای گربه را به طور خاصی فرموله می کنند تا خوش طعم باشند و دوستان گربه سان و حساس (و گاها فاقد ذائقه) ما را به خوردن ترغیب کند. به طور کلی اینکه گربه ها بخواهند غذای سگها را بخورند، اغلب غیرمعمول است و آنها معمولا غذای سگ ها را اشتها آور نمی دانند در حالیکه در مقابل، سگ ها اغلب عاشق محتوای خوشمزه و پروتئین بالای موجود در غذای گربه هستند.

پروتئین

گربه‌ها به‌عنوان حیواناتی که ذاتا گوشتخوارند و ذائقه آنها هر غذایی را نمی پذیرد، به پروتئین بسیار بالاتری نسبت به سگ ها نیاز دارند. انواع برندهای غذایی سگ، اغلب سطح بالایی از پروتئین را ارائه می کنند، اما به طور کلی، حتی میزان پروتئین بالای این غذاها نیز، قادر به تامین پروتئین مورد نیاز برای حفظ سلامت گربه ها نیست. اکثرغذاهای سگ دارای مقدار پروتئین تعریف شده بین ۱۸ تا ۲۶ درصد می باشند. این درحالی است که برای گربه‌ها، معمولاً توصیه می شود حداقل درصد پروتئین «در زمان تغذیه» گربه ها بین ۳۰ تا ۳۴ درصد برای غذای خشک همراه با مکمل اختیاری نظیر غذای کنسرو شده گربه با ۴۰ تا۵۰ درصد پروتئین باشد.

تائورین

گربه ها (و انسان ها) جزو معدود پستاندارانی هستند که توانایی ساخت تائورین را در بدن ندارند، بنابراین باید این عنصر ضروری را از رژیم غذایی خود دریافت کنند. گربه هایی که در رژیم غذایی خود تائورین ندارند، در بلندمدت به این عوارض مبتلا خواهند شد:

 • اختلال در کارکرد قلب وضعیف شدن قلب
 • کم شدن میزان دید و از دست دادن بینایی
 • مبتلا شدن به مشکلات گوارشی

امروزه تقریبا تمام غذاهای گربه موجود در بازار دارای تائورین می باشد. این درحالی است که به ندرت این ماده غذایی حیاتی در غذاهای سگ گنجانده می شود.

اسید آراشیدونیک  (Arachidonic)

اسید آراشیدونیک، یک اسید چرب است که همانند تائورین در بدن گربه ها تولید نمی شود و باید از طریق رژیم غذایی تامین گردد. این در حالی است که سگ ها می توانند این اسید چرب را در بدن خود تولید کنند، و بنابراین، غذای سگ به ندرت با این مکمل ارائه می شود. گربه هایی که از سطوح پایین اسید آراشیدونیک رنج می برند به عوارض و بیماری های زیر مبتلا می شوند:

 • اختلال غیر طبیعی در کبد یا کلیه
 • افزایش احتمالی مشکلات پوستی

ویتامین A

ویتامین A، یکی دیگر از عناصرغذایی است که گربه ها به تنهایی نمی توانند آن را سنتز کنند و باید در رژیم غذایی خود مکمل آن را دریافت کنند .هرچند غذای سگ ها، اغلب حاوی مکمل های ویتامین A هستند، اما متاسفانه سطح ویتامین A موجود در این غذاها، هرگز حاوی مقادیر کافی برای تغذیه بهینه گربه نیستند. گربه هایی که از کمبود ویتامین A رنج می برند، دچار عوارض زیر می شوند:

 • داشتن پوست خشک و حساس
 • ابتلا به ضعف و زوال عضلانی
 • شب کوری احتمالی

نیاسین

مهم است که رژیم غذایی گربه حاوی نیاسین نیز باشد، زیرا گربه ها نمی توانند خودشان این ماده حیاتی را در بدن تولید کنند. مشتقات گوشت حیوانات، مهمترین منبع تامین نیاسین درغذای گربه است. این درحالی است که گیاهان نیاسین اندکی دارند. بنابراین  غذاهایی که حاوی محتوای گوشت کمتر و محتوای بیشتری از مشتقات گیاهی هستند، مانند غلات، ممکن است نتواند سطوح مناسب نیاسین مورد نیاز گربه ها را تامین کند.

گربه در چه مرحله ای از زندگی قرار دارد

مراحل زندگی در صنعت غذای حیوانات خانگی به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

 • مرحله رشد
 • مرحله نگهداری
 • تمام مراحل زندگی

نه تنها گربه ها دارای نیازهای متفاوت به پروتئین، ویتامین و مواد مغذی هستند، بلکه در طول مراحل مختلف زندگی نیز این نیازها متفاوت است. بچه گربه های با رشد سریع به مواد مغذی و منابع انرژی بیشتری نیاز دارند، در حالی که گربه های مسن تر و سالم به پروتئین بیشتری برای کمک به حفظ ماهیچه های خود با افزایش سن نیاز پیدا می کنند. غذای سگ با درصد کمتری از پروتئین و سایر مواد مغذی، نمی تواند سلامت گربه را در طولانی مدت و در مراحل مختلف زندگی آن تضمین کند.

اطمینان از وجود یک غذای گربه با کیفیت بالا ضروری است

بهترین راه برای اینکه گربه‌ها بتوانند برای مدت طولانی در کنار ما زندگی شاد و سالمی داشته باشند، اطمینان یافتن از وجود یک رژیم غذایی سالم و باکیفیت است که نیازهای گربه‌ها را برآورده می‌کند و هرچند، غذای سگ موجب مسمومیت گربه ها نمی شود و در صورت خورده شدن توسط گربه ها، آسیبی به آنها وارد نمی کند، اما بدون شک، قادر نخواهد بود نیازهای بدن گربه به پروتئین، ویتامین و مواد معدنی را برآورده سازد.

منبع: PetMD

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید