آموزش

پیشگیری از عفونت گوش در سگ ها

نکات عفونت گوش در سگ ها

اگر توله سگ شما گوش‌های بزرگی دارد، از حساسیت رنج می برد یا علاقه زیادی به آب بازی و شنا دارد، در این صورت احتمالاً با عفونت گوش سگ‌ها غریبه نیستید. عفونت مزمن گوش سگ می تواند منجر به تغییرات دائمی در آناتومی گوش سگ شود و عفونت های بعدی را محتمل تر و درمان آن را دشوارتر کند. عفونت گوش در سگ ها غیرمعمول نیست، اما استفاده از نکات ساده و پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از ایجاد عفونت گوش کمک کند.

اگر شک دارید که سگ شما عفونت گوش دارد، با دامپزشک خود تماس بگیرید. دکتر آلی تروتمن، دامپزشک مرکز خدمات دامپزشکی مجتمع  بروکفیلد، ویسکانسین می‌گوید: «مراقبت و رسیدگی سریع دامپزشکی برای جلوگیری از عواقب جدی تر مانند پارگی پرده گوش، عفونت گوش میانی یا داخلی و کاهش شنوایی در صورت بروز علائم اولیه ضروری است». علائم عفونت گوش در سگ ها معمولا براحتی قابل تشخیص هستند. دکتر بث بوینتون، استاد کالج دامپزشکی دانشگاه وسترن در پومونا کالیفرنیا می گوید: « سگ مبتلا به عفونت گوش، معمولاً مرتب سر خود را تکان می دهد، ممکن است سر خود را با گوش دردناک به پایین خم کند و اغلب بوی ترش از گوش می آید و ممکن است گوش سگ متورم، قرمز و پر از ترشحات مرطوب به نظر برسد.» با رعایت این نکات ایمن و موثر مورد تایید جامعه دامپزشکی، برای جلوگیری از عفونت گوش در سگ خود اقدام کنید و از رنج بیهوده سگ خود خلاص شوید و از هزینه اضافی دامپزشکی خودداری کنید.

علل زمینه ای را شناسایی کنید

دکتر الکساندرا گولد، دامپزشک کلینیک پوست حیوانات در تاکوما، واشنگتن، می‌گوید: عفونت گوش معمولاً نشانه‌ای از این است که اتفاق دیگری در بدن سگ شما در حال رخ دادن است. تنها از طریق درمان این علل و ریشه های زمینه ای است که می توان از عفونت گوش پیشگیری کرد. او می گوید که علل آن عبارتند از آلرژی، اشیاء خارجی گیر کرده در گوش (مانند علف ها و گیاهان محیط اطرف)، بیماری های هورمونی و خودایمنی و تومورها.

اغلب اوقات، علت اصلی عفونت گوش، آلرژی است. آلرژی های پوستی باعث ایجاد التهاب در سطح بدن می شود که باعث تحریک و گرما می شود. دکتر مایکل لوند، مدیر کارکنان دامپزشکی بخش پزشکی اجتماعی ASPCA در نیویورک، توضیح می‌دهد که فضای محدود کانال گوش باعث رشد مخمر و باکتری می‌شود که التهاب را بیشتر افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به عفونت گوش گردد. سگ ها نیز همانند ما می توانند به هر تعداد از آلرژن های موجود در محیط مانند گرده، علف، کنه و کک واکنش نشان دهند. برخی از سگ ها نیز حساسیت غذایی دارند که می تواند آنها را مستعد عفونت گوش کند.

گوش های سگ را خشک نگه دارید

دکتر مایکل لوند می‌گوید: «مخمرها و باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کنند – و بسیاری از گوش‌های سگ ثابت می‌کنند که مکان مناسبی برای این منظور هستند. این امر به ویژه در مورد نژادهایی مانند کوکر اسپانیل و رتریور که گوش های فلاپی آنها رطوبت را به دام می اندازند، صادق است. او می گوید بهترین پیشگیری برای این نوع سگ ها که مستعد عفونت گوش هستند، تمیز کردن و خشک کردن گوش ها هر پنج تا ۱۰ روز یکبار است. اگر سگ شما شناگر است یا به طور مرتب حمام می شود، پس از قرار گرفتن در معرض آب، در اسرع وقت گوش های او را تمیز کنید. این کار تضمین می کند که رطوبت گوش به اندازه کافی کاهش یافته و جایی برای رشد مخمرها و باکتری ها در کانال های گوش نخواهد بود.

گوش سگ را خشک نگه دارید

گوش های سگ را تمیز نگه دارید

برای تمیز کردن گوش ها، دکتر ابراهام روال زیر را پیشنهاد می کند.

  • لاله گوش سگ را بلند کنید، سپس کانال را با محلول توصیه شده توسط دامپزشک پر کنید، یا پنبه ای را با محلول آغشته کنید و مایع را به داخل کانال فشار دهید.
  • پس از ماساژ ملایم پایه گوش به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه و اجازه دادن به سگتان برای تکان دادن سر، از توپ های پنبه ای خشک یا حوله های نرم برای پاک کردن مواد عفونی استفاده کنید.
  • گوش پاکن یا اشیاء دیگر را داخل مجرای گوش حیوان خانگی خود فرو نکنید، زیرا این کار باعث می‌شود که مواد عفونی به عمق بیشتری فرستاده شود و احتمالاً منجر به پارگی پرده گوش سگ شود.

بهترین گوش پاک کن برای سگ ها چیست؟

لوند توصیه می کند که از بکاربردن محلول های گوش پاک کن خانگی مانند پراکسید هیدروژن رقیق شده، سرکه و الکل خودداری کنید. درمان‌های خانگی اغلب می‌تواند بسیاری از سگ‌ها را مستعد عفونت گوش کند. در عوض، از دامپزشک خود بر اساس نیازهای خاص حیوان خانگی خود توصیه دریافت کنید.

از مکمل های غذایی استفاده کنید

مطمئناً هیچ جایگزینی برای یک رژیم غذایی کامل از نظر مواد مغذی ساخته شده از مواد با کیفیت بالا وجود ندارد، اما مکمل های زیر ممکن است به عنوان بخشی از راهکار شما برای جلوگیری از عفونت گوش استفاده شوند. همیشه قبل از تغذیه سگ خود با مکمل ها با دامپزشک خود مشورت کنید.

اگر آلرژی ریشه اصلی عفونت در گوش سگ شما باشد، مصرف روزانه مکمل های چرب امگا ۳ می تواند کمک کند. لوند می گوید: این مکمل ها می توانند التهاب را کاهش داده و خطر عفونت گوش را کاهش دهد. اسیدهای چرب امگا ۳، مانند اسیدهای چرب موجود در مکمل‌های روغن ماهی، ممکن است التهاب مرتبط با آلرژی‌های پوستی را که اغلب در گوش و پای سگ ظاهر می‌شود، کاهش دهند.

از سوی دیگر، نقص سیستم ایمنی می تواند سگ شما را مستعد ابتلا به عفونت کند، بنابراین حفظ تعادل ضروری است. یک مکمل پروبیوتیک می تواند فلور باکتریایی طبیعی را در دستگاه روده سگ متعادل کند و سیستم ایمنی سگ را تقویت کند. تروتمن می گوید: «روده سالم یک روده شاد است و یک روده شاد یک سیستم ایمنی سالم را ایجاد خواهد کرد.»

دکتر جیل آبراهام، متخصص پوست در میدتاون، نیویورک، پیشنهاد می کند در طول زمان حمام، یک توپ پنبه ای را در گوش های سگ قرار دهید تا آنها را خشک نگه دارد. نیازی نیست که پنبه را به عمق گوش فشار دهید، بلکه می توانید آن را در دهانه گوش قرار گیرد و به این ترتیب مانع از نفوذ آب به داخل گوش سگ شوید. پس از حمام، به یاد داشته باشید که پنبه را بردارید و گوش ها را خشک کنید. پس از حمام، می توانید از پارچه یا حوله پارچه ای برای خشک کردن فلپ داخلی و اطراف دهانه مجرای گوش سگ استفاده کنید.

در کندن موهای گوش سگ خود احتیاط کنید

کندن موهای گوش سگ می تواند در بهداشت گوش سگ مفید باشد، البته این توصیه برای هر سگی ممکن است مناسب نباشد. آبراهام می گوید: من به ضرب المثل قدیمی «اگر خراب نیست، آن را تعمیر نکن» پایبند هستم. اگر سگی گوش‌های سالمی داشته باشد و عفونت نداشته باشد، اغلب به والدین حیوان خانگی توصیه می‌کند که موهای گوش آنها را نچینند. اما، اگر سگی با کانال‌های گوش بسیار مودار دائماً دچار عفونت گوش می‌شود، کندن موهای گوش آن می‌تواند به بهبود سلامت گوش های سگ کمک کند. البته توصیه می شود این کار در خانه انجام نشود و بهتر است توسط یک آرایشگر یا متخصص دامپزشکی انجام گردد.

منبع : PETMD

دیدگاهتان را بنویسید