دانستنی

بهترین ترکیب غذایی برای بچه گربه

انتخاب بهترین غذا برای بچه گربه

بچه گربه ها برهه حساسی از زندگی را پشت سر می گذرانند و در این دوره رشد، ضروی است نسبت به تامین نیازهای غذایی آنها توجه جدی صورت بگیرد. باتوجه به اینکه غذاهای متفاوت، با ترکیبات گوناگون، هریک تامین کننده بخشی از نیازهای تغذیه ای بچه گربه ها هستند، می بایست ترکیب مناسبی برای هر بچه گربه برحسب میزان فعالیت، نوع نژاد و … انتخاب کرد. برای این منظور ضروری است خصوصیات رفتاری، نژادی و بویژه وضعیت سلامتی بچه گربه خود را زیر نظر بگیرد و در صورت لزوم با دامپزشک خود مشورت کنید و از دستورالعمل های زیر برای یافتن غذایی استفاده کنید که به او کمک می کند شادترین و سالم ترین زندگی را داشته باشد.

اسیدهای چرب و پروتئینها

پیدا کردن غذای مناسب بسیار مهم است زیرا تغذیه نامناسب می تواند خطر چاقی، ضعف عضلات، آسیب های مفصلی واستخوان و سیستم ایمنی ضعیف را در بچه گربه شما افزایش دهد. خوشبختانه، تولیدکنندگان غذای حیوانات خانگی ملزم به در نظر گرفتن مرحله زندگی گربه ها برای تولید محصولاتشان هستند که این کار شما را بسیار آسان تر می کند. با این حال، به عنوان والدین حیوان خانگی، این شما هستید که تصمیم می گیرد کدام محصول غذایی برای گربه جوان شما بهترین است.

هنگام جستجوی غذای مناسب برای بچه گربه ها، به دنبال محصولی باشید که حاوی اسید چرب DHA باشد که معمولا در روغن ماهی یافت می شود و برای رشد مغز و چشم بچه گربه مفید است و همچنین اسید فولیک در خود داشته باشد که برای رشد مناسب سلولی بافت های بدن بچه گربه ضروری است. یکی دیگر از اسیدهای آمینه حیاتی برای بچه گربه ها، تائورین است. تائورین، اسید آمینه ای است که بدن بچه گربه بطور طبیعی قادر به ساخت مقدار کافی از آن نیست. وجود تائورین برای عملکرد مناسب قلب، سیستم ایمنی، فرآیند گوارش و همچنین تقویت بینایی بچه گربه نقش تعیین کننده ای دارد و عدم وجود مقدار کافی از تائورین در رژیم غذایی بجه گربه، می تواند ضمن ایجاد آسیب به شبکیه چشم حیوان، موجب نارسایی در تولید مثل و اختلال در رشد جنین یا نارسایی قلبی شود که متاسفانه علائم بالینی این کمبود نیز در کوتاه مدت آشکار نمی گردد. منابع اصلی غذایی حاوی تائورین شامل مواد غذایی حیوانی از جمله گوشت، ماهی و لبنیات می باشد.

شما می بایست به دنبال غذایی باشید که انرژی پروتئینی کودک شما را فراهم کند تا بتواند با شادابی و نشاط کامل فعالیت روزانه خود را داشته باشد. منابع پروتئین از گوشت و غلات باکیفیت مانند مرغ، ماهی تن، ذرت، گندم یا جو تامین می شود. نهایتا اینکه تلاش کنید محصولی را انتخاب کنید که مواد ذکر شده فوق در لیست مواد اصلی تشکیل دهنده آن موجود باشد.

پت شاپ برتر با درک اهمیت تغذیه بچه گربه ها، از میان بهترین برندهای مطرح داخلی و خارجی، فهرست متنوعی از غذاهای خشک مخصوص بچه گربه ها را با قیمتی مناسب عرضه نموده است که دراینجا برای نمونه چند مورد ارائه شده است.

بافت مواد غذایی

هنگامی که برای اولین بار دوست پشمالوی خود را به خانه می آورید، در صورتی که قادر به خوردن غذا شده، سعی کنید هم غذای خشک و هم کنسرو شده را برای بچه گربه آزمایش کنید. همانطور که PetMD، مرجع مورد تایید دامپزشکان اشاره می کند، برخی ازمشکلات و بیماری های خاصی که در مراحل بعدی زندگی گربه احتمال وقوع دارند، مانند دیابت یا بیماری کلیوی، ممکن است  لزوم استفاده از یک نوع غذای خاص مثل غذای کنسرو شده را به عنوان بخشی از برنامه درمانی گربه ضروری سازد. بنابراین  قرار دادن بچه گربه در معرض انواع/شکل های مختلف غذای خشک و مرطوب، می تواند ذائقه آنها را در صورت نیاز به تغییر غذا آسان تر کند.

از دامپزشک خود بپرسید که آیا غذای خشک و/یا مرطوب برای بچه گربه شما بهترین است یا خیر. در هر صورت از مرطوب کردن غذای خشک بچه گربه خود با شیر خودداری کنید، زیرا این کار می تواند سیستم گوارش بچه گربه را مختل کند و ممکن است باعث اسهال شود. اگر خیس کردن غذای آنها ضروری هست، استفاده از آب بهترین گزینه است.

زمان بندی تغذیه و نوبت های غذایی بچه گربه

همانطور که قابل تصور است، بچه گربه‌ها شکم‌های کوچکی دارند، بنابراین تلاش کنید برنامه غذایی آنها را به سه وعده غذایی کوچک تا ۶ ماهگی (و سپس کاهش وعده های غذایی به ۲ وعده در روز)، بجای فراهم کردن دسترسی ۲۴ ساعته به غذای رایگان تنظیم نماید تا بدین ترتیب از بد غذا شدن  گربه ها در بزرگسالی جلوگیری کنید. توصیه ها و راهنماهای ارائه شده روی بسته بندی‌های غذای حیوانات خانگی را دنبال کنید و این دستورالعمل ها را با نیازهای بچه گربه خود تطبیق دهید.

باتوجه به ساختار فک و دهان و دندان های کوچک بچه گربه ها، از دادن غذای کربه بالغ به کودک پشمالو خود پرهیز کنید. هر کدام از دانه های این نوع غذاها می توانند خطر خفگی را در بچه گربه به دنبال داشته باشند. همانطور که گفته شد، خوشبختانه غذاهای مخصوص بچه گربه با ساختار و طراحی خاص دانه ها و فرمول های متناسب با نیازهای بچه گربه ها تولید شده است که نیازهای تغذیه ای دلبند شما را تامین می کند.

از چه چیزی باید اجتناب کرد

به طور کلی، از مصرف غذاهایی که حاوی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای چرب لازم برای رشد و نمو سالم بچه گربه شما نیست، خودداری کنید. شرکت های مواد غذایی حیوانات خانگی ملزم به ارائه اطلاعات روی برچسب مواد غذایی در مورد منبع یا کیفیت محصول خود نیستند، بنابراین بهتر است محصولات مورد نظر خود  را از برندهای معتبر و شناخته شده خریداری کنید که می توانند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهند.

شروع تغذیه بچه گربه با یک برنامه متناسب، گامی حیاتی برای اطمینان از این موضوع است که او به یک گربه فعال و سالم تبدیل شده و برای سالیان متمادی می تواند عشق وهمراهی را برای شما به ارمغان بیاورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید