آموزش, بهداشتی و درمانی

بیماری کلیه در گربه ها

بیماری های کلیوی در گربه ها

مهمترین نکته‌ای که در مورد بیماری کلیه در گربه ها باید بدانید این است که احتمال ابتلای یک گربه به بیماری کلیوی بالاست. مطالعات نشان می دهد که از هر ۳ گربه ۱ گربه از بیماری کلیوی رنج می برد. همچنین با افزایش سن گربه ها، احتمال ابتلا آنها به بیماری کلیوی افزایش می یابد. در حقیقت، بیش از نیمی از گربه های بالای ۱۵ سال به بیماری کلیه مبتلا می‌شوند.

بیماری کلیه در گربه ها

به طور کلی، بیماری کلیوی (که گاهی اوقات «نارسایی کلیه» نیز نامیده می شود)، زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌های گربه شما کار طبیعی خود را متوقف می‌کنند. این آسیب، در صورت بروز، معمولاً دائمی است و می‌تواند ناشی از مسائل مختلف(نظیر سنگ کلیه، عفونت های مجاری ادراری، سرطان، ژنتیک و شرایط ارثی…) باشد.

بیماری های کلیوی در گربه ها به دو شکل بیماری مزمن کلیه و آسیب حاد کلیه طبقه بندی می شوند. گربه‌ها به دلایل مختلف می توانند به بیماری کلیوی مبتلا شوند، و حقیقت تلخ تر اینکه تشخیص آن نیز کار دشواری است و تا زمانی که بیماری به شکل حادی بروز نکند، اکثر گربه ها هیچ علامت ظاهری را نشان نمی دهند. حتی در چنین شرایطی، اولین علائم بیماری کلیوی در گربه ها، از جمله کاهش وزن ناچیز، کم ادراری/ادرارکردن بیشتر از حد نرمال و یا نوشیدن آب زیاد ممکن است چندان جدی گرفته نشود. بنابراین به یاد داشته و مراقب باشید که اگر گربه شما روی زمین ادرار می‌کند، جای خواب خود را خیس می‌کند، یا همیشه تشنه است، قطعا وقت آن رسیده است که به دامپزشک مراجعه کنید.

هرچند زمانیکه این علائم بروز می‌کند، معمولاً صدمات زیادی به کلیه گربه وارد شده است. خوشبختانه پیشرفت های جدید در دنیای دامپزشکی، موجب شده است که بیماری کلیه در گربه ها زودتر قابل تشخیص باشد (حتی بدون وجود علائم).

تشویق گربه به نوشیدن آب بیشتر، به سلامت کلیه آن کمک زیادی می‌کند.

یکی از روش‌های پیشرفته که امروز برای تشخیص زودتر (حتی ماه ها یا سال‌ها زودتر) و جلوگیری از گسترش بیماری‌های کلیوی در گربه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از تست SDMA است. آزمایش جدیدSDMA ، راهی ساده و انقلابی در خدمت دامپزشکان است که با کمک آن می‌توانند علائم اولیه بیماری کلیوی را پیش از آنکه دیر شده باشد، در گربه شما بررسی و تشخیص دهند.

SDMA ، شاخصی جهت سنجش وضعیت عملکردی کلیه است و نسبت به کراتینین، که برای همین منظور استفاده می‌شود، شاخص قابل اطمینان‌تری است زیرا تحت تأثیر شرایط مخدوش کننده قرار نمی‌گیرد. در آزمایشات کلیه، و در صورتی که کلیه گربه عملکرد مناسبی نداشته باشد، این شاخص، اغلب پیش از سایر پارامترها افزایش می‌یابد. از این شاخص همچنین برای تشخیص بیماری‌های همزمانی که به عنوان عوارض ثانویه ناشی از عملکرد نامناسب کلیه بروز می‌کنند، نیز استفاده می‌شود.

به آزمایش SDMA مانند آزمایش کلسترول خون که معمولا سالانه انجام می‌دهید، نگاه کنید. اگر کلسترول خون شما بیش از حد بالا باشد، پزشک برنامه تغذیه خاصی را تجویز می‌کند. به همین ترتیب، غربالگری سالانه SDMA، فرصتی است برای شما و دامپزشک‌تان تا بتوانید وضعیت سلامت گربه خود را به طور کامل درک کنید. اگر سطح SDMA بالا باشد، دامپزشک شما می‌تواند طرحی را تجویز کند که به حفظ سلامت کلیه گربه شما کمک کند. حتی درصورتیکه گربه شما مبتلا به بیماری کلیوی است، SDMA، می تواند به دامپزشک شما کمک کند تا میزان پیشرفت بیماری را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را تجویز کند.

ترجمه شده از منابع:

  1. Lulich JP, Osborne CA, O’Brien TD, Polzin DJ. Feline renal failure: questions, answers, questions. Compend Contin Educ Pract Vet. 1992;14(2):127–۱۵۳.
  2. “Advances in Diagnosing and Staging Chronic Kidney Disease in Dogs and Cats.” IDEXX. Web. 21 Oct. 2015.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید