بررسی و مقایسه

راهنمای خرید غذای خشک درمانی نارسایی کلیه یا رنال گربه

برندهای غذای گربه بیماری کلیه درایران

مهمترین نکته‌ای که در مورد بیماری کلیه در گربه ها باید بدانید این است که احتمال ابتلای یک گربه به بیماری کلیوی بالاست. مطالعات نشان می دهد از هر ۳ گربه ۱ گربه از بیماری کلیوی رنج می برد. همچنین با افزایش سن گربه ها، احتمال ابتلا آنها به بیماری کلیوی افزایش می یابد. مواد زائد معمولاً توسط کلیه‌ها از خون فیلتر می‌شوند و از طریق ادرار دفع می‌شوند، اما گربه‌های مبتلا به بیماری مزمن کلیه (Chronic kidney disease)، با از بین رفتن فرآیند فیلتر کردن توسط کلیه ها، این مواد زائد را در جریان خون انباشته می‌کنند. این آسیب، در صورت بروز، معمولاً دائمی است و می‌تواند ناشی از مسائل مختلف(نظیر سنگ کلیه، عفونت های مجاری ادراری، سرطان، ژنتیک و شرایط ارثی…) باشد. رایج ترین ترکیب سنگ ها ادراری که کلیه گربه ها به آن مبتلا می گردد، استروویت و اگزالات کلسیم است که حدود ۸۰ درصد از کل مراجعات به مراکز درمانی را در بر می گیرد. در کنار این سنگ ها، دو سنگ ادراری اورات و سیستین (Urate and Cystine Urolithiasis) هم وجود دارد که براساس نتایج حاصل از گزارشات کلینیکی کلیه گربه ها کمتر به این دو سنگ مبتلا می شود. مطلب کامل در خصوص بیماری کلیه در گربه ها را می توانید اینجا مطالعه کنید.

تغذیه نقش مهمی در مدیریت بیماری مزمن کلیه در گربه ها دارد. وقتی بافت‌های کلیه گربه‌ها آسیب می‌بیند، کلیه‌ها در فیلتر کردن و بازجذب مواد مغذی نمی‌توانند به خوبی قبل عمل کنند. این وضعیت قابل برگشت نیست، اما می توان پیشرفت آن را کند کرد. غذاهای درمانی مخصوص نارسایی کلیوی برای کمک به کاهش بار کاری بر روی کلیه ها طراحی شده اند و آنها را قادر می سازند تا عملکرد موثرتری داشته باشند. گربه هایی که عملکرد کلیه آنها کاهش یافته است ممکن است دچار کاهش اشتها شوند و مصرف غذای آنها کاهش یابد. بطور کلی چهار هدف اصلی برای مدیریت بیماری مزمن کلیه (CKD) در گربه ها وجود دارد:

 • کنترل علائم بالینی مرتبط با تجمع مواد زائد در خون
 • به حداقل رسانیدن مشکلات مربوط به تعادل مایعات و مواد معدنی در بدن حیوان
 • حفظ روند تغذیه مناسب و کافی
 • کند کردن پیشرفت بیماری مزمن کلیه

تغذیه مناسب همه این اهداف را برآورده می کند. رژیم های غذایی تجاری برای گربه های مبتلا به CKD برای اولویت بندی این اهداف کلیدی فرموله شده اند. این رژیم‌ها برای جلوگیری از اسیدوز متابولیک در گربه‌های مبتلا به بیماری مزمن کلیه نقش مهمی دارند. اسیدوز متابولیک نیز یک اختلال جدی الکترولیتی است که منجر به عدم تعادل در میزان مناسب اسید و باز دربدن می شود. اسیدوز متابولیک سه علت اصلی دارد: افزایش تولید اسید در بدن، از دست دادن بی کربنات، و کاهش توانایی کلیه ها برای دفع اسیدهای اضافی.

در مقایسه با غذاهای معمولی گربه بالغ، رژیم غذایی مبتنی بر حمایت از کلیه حاوی پروتئین، سدیم و فسفر کمتر و اسیدهای چرب امگا ۳ بیشتر است. کاهش پروتئین غذا منجر به کاهش بار کاری کلیه ها برای دفع مواد زائد پروتئینی شده و پیشرفت CKD را کاهش می دهد. پروتئین کمتر همچنین به معنای نیاز کمتر به دفع خود پروتئین از طریق مکانیسم فیلتراسیون کلیه است که به حفظ عملکرد کلیه کمک می کند. محدوده توصیه شده پروتئین در غذای خشک گربه های مبتلا بهCKD ، ۲۸-۳۵٪ است. کاهش فسفر نیز به کاهش پیشرفت بیماری مزمن کلیه در گربه ها کمک می کند، هرچند تاثیر دقیق آن مشخص نیست و همچنین به کاهش اثرات هیپرپاراتیروئیدیسم ثانویه کلیه کمک می کند. محدوده توصیه شده پروتئین در غذای خشک گربه های مبتلا به CKD ، ۰.۳-۰.۶٪ است واز آنجایی که محتوای فسفر با میزان پروتئین غذا مرتبط است، دستیابی به سطوح پایین تر فسفر بدون محدود کردن میزان پروتئین غیرممکن است. از سوی دیگرسطح سدیم رژیم غذایی نیز برای کاهش بار کاری کلیه ها توصیه می شود و به نوبه خود به حفظ فشار خون معقول در بدن گربه کمک می کند. در نقطه مقابل افزایش میزان اسیدهای چرب امگا ۳ در رژیم غذایی، به کاهش تولید ترکیبات التهابی که موجب ایجاد استرس اکسیداتیو(پدیده ای که ناشی از عدم تعادل بین تولید و تجمع اکسیژن در سلول ها و بافت ها و و عدم توانایی یک سیستم بیولوژیکی برای سم زدایی است.) در بافت کلیه‌های بیمار می‌شوند، کمک می‌کنند و در نتیجه در کند شدن پیشرفت CKD نقش دارند.

با توجه به عمومیت بیماری کلیه در میان گربه ها، اغلب برندهای مطرح غذای حیوانات خانگی، محصولاتی خاص مراقبت یا درمان نارسایی کلیه ها به بازار عرضه نموده اند. در این مطلب تلاش می کنیم ضمن بررسی ویژگی ها و خصوصیات محصولات موجود در بازار، راهنمای مناسبی برای انتخاب بهترین غذا متناسب با نیازهای گربه شما ارائه دهیم.

غذای خشک درمانی بیماری کلیوی رنال گربه رویال کنین- محصول فرانسه

غذای خشک درمانی بیماری کلیوی رنال گربه رویال کنین (Royalcanin Cat Renal Dry Food)، از ترکیب آرد ذرت، برنج، چربی حیوانی، گلوتن گندم، ذرت، پروتئین سویا ایزوله شده، فیبر گیاهی، گلوتن ذرت، مواد معدنی، پروتئین های حیوانی هیدرولیز شده، پالپ کاسنی، روغن ماهی، روغن سویا، مونو و دی گلیسیریدهای اسیدهای پالمتیک و استئاریک استری شده با اسید سیتریک، پوسته و دانه های پسیلیوم، فروکتو-الیگوساکاریدها، عصاره گل همیشه بهار (منبع لوتئین) تهیه شده است.

غذای خشک رنال رویال کنین، حاوی مقدار فسفر پایین و پروتئین با کیفیت بالاست (برای کمک به تشکیل آنتی بادی ها و آنتی اکسیدان های فعال برای حمایت از سیستم ایمنی) که بطور خاص برای حمایت از عملکرد کلیه در گربه های مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی فرموله شده است. غذای خشک رنال رویال، برای کاهش تشکیل سنگ اگزالات و خواص قلیایی ادرار گربه از طریق ارائه سطح پایین کلسیم و ویتامین D فرموله شده است.

غذای گربه رنال رویال کنین

موارد مصرف غذای خشک گربه رنال رویال کنین که در وب سایت شرکت رویال کنین توصیه شده است عبارتند از:

 • برای بیماری مزمن کلیه آزوتمیک (آزوتمی زمانی رخ می دهد که کلیه های گربه در اثر بیماری یا جراحت، آسیب دیده باشند و قادر به خلاص شدن از شر ضایعات نیتروژن به میزان کافی نیستند. آزوتمی معمولاً با استفاده از آزمایش ادرار و خون تشخیص داده می شود. این آزمایش ها سطوح نیتروژن اوره خون و کراتینین را بررسی می کند.)؛
 • مدیریت عود اورولیت اگزالات کلسیم در گربه‌هایی با اختلال عملکرد کلیه؛
 • پیشگیری از عود مجدد سنگ‌های ادراری که نیاز به قلیایی شدن ادرار دارد؛
 • در مورد سنگ های کلیه اورات و سیستین (این دو سنگ به ندرت در کلیه گربه ها بروز می کند).

همچنین مصرف این غذا برای بچه گربه ها، گربه های باردار و یا شیرده توصیه نمی شود.

ترکیبات غذای خشک درمانی بیماری کلیوی رنال گربه رویال کنین

پروتئین ۲۳درصد،  چربی ۱۷ درصد، کلسیم ۰.۶ درصد،  فسفر ۰.۳ درصد،  خاکستر ۵.۹ درصد،  فیبر خام ۴.۶ درصد، رطوبت ۵.۵۰ درصد

غذای خشک گربه با بیماری کلیوی پروپلن مدل اپتی رنال طعم بوقلمون و سالمون – محصول فرانسه

غذای خشک گربه با بیماری کلیوی پروپلن مدل اپتی رنال طعم بوقلمون ( Pro Plan Original Adult Cat Optirenal Rich in Turkey) از ترکیب گوشت مرغ (۲۱%)، پروتئین پرندگان، گندم، برنج، کنجاله گلوتن ذرت، چربی حیوانی، تخم مرغ خشک شده، ذرت، ریشه خشک کاسنی، کنجاله گلوتن گندم، مواد معدنی، روغن ماهی و مخمر تهیه شده است.

پروپلن اپتی رنال

غذای خشک گربه با بیماری کلیوی پروپلن مدل اپتی رنال، حاوی فرمولی منحصر به فرد برای تقویت کلیه های سالم در گربه ها به شمار می رود. ترکیبات این غذا بنحوی است که علاوه بر حمایت از عملکرد کلیه، تقویت کننده سیستم ایمنی و بهداشت دندان گربه (از طریق شکل و بافت تُرد و منحصر به فرد دانه های این غذا) است. پروتئین ها و کربوهیدرات های موجود در غذای خشک گربه بالغ پروپلن، به راحتی قابل هضم هستند و باعث جذب بهینه مواد مغذی و همچنین کاهش حجم و بهبود کیفیت مدفوع گربه (از طریق پری بیوتیک های طبیعی) می شوند. محتوای پروتئین بالای غذای خشک گربه پروپلن، برای کمک به تشکیل آنتی بادی ها و آنتی اکسیدان های فعال جهت حمایت از سیستم ایمنی گربه نقش تعیین کننده ای دارد. این غذا خشک به عنوان یک رژیم غذایی کامل و متعادل از سوی دامپزشکان و متخصصان تغذیه، تایید شده است.

ترکیبات غذای خشک گربه بالغ پروپلن اپتی رنال

پروتئین ۳۶ درصد، چربی ۱۶درصد، فیبر ۱.۵ درصد، خاکستر ۷.۵ درصد

غذای خشک گربه بالغ با بیماری کلیوی جوسرا مدل کاریزمو (سنیور)- محصول آلمان

غذای خشک گربه بالغ جوسرا مدل کاریزمو ( Josera Carismo/ Senior ) از چربی پرندگان، برنج، ذرت سبوس دار، فیبر چغندر، سیب زمینی خشک شده، پروتئین سیب زمینی، پروتئین هیدرولیزشده طیور، جگر طیور خشک شده، مواد معدنی از ویتامین خانواده B ، ویتامین A ، ویتامین E ، ویتامین D ، تائورین، نیاسین، بیوتین، زینک، منگنزو ال کارنیتین تهیه شده است. غذای خشک گربه بالغ جوسرا مدل کاریزمو، با محتوای فسفر کاهش یافته و آنتی اکسیدان های اضافی، خوراکی ایده آل و با کیفیت بالا برای گربه های مسن تر است و غذایی رژیمی برای گربه های بالغ جهت حمایت از عملکرد کلیه آنها در صورت ابتلا به نارسایی مزمن کلیوی است.

غذای خشگ جوسرا کاریزمو

وجود آنتی اکسیدان های ارزشمندی مانند ویتامین C و E و تائورین در جوسرا کاریزمو، با پیری سلولی مقابله می کند و به حفظ سلامت چشم، قلب و سیستم عصبی حیوان گربه کمک می کند. نبود مواد نگهدارنده و رنگ دانه های مصنوعی در سلامتی و طول عمر گربه ها نقش دارد و ال کارنیتین موجود در آن به کنترل وزن و چربی سوزی و حفظ تناسب اندام گربه کمک می کند. میزان بالای فیبر موجود در جوسرا کاریزمو، موجب ایجاد حس سیری در گربه و کاهش وعده های غذایی آن می شود و املاح معدنی موجود در آن نیز به رشد و استحکام استخوان ها و مفاصل گربه کمک می کند و تولید سنگ های مجاری ادراری را کاهش می دهد. وجود اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ موجب طراوت و درخشندگی پوست و موی حیوان می شود. پ هاش(PH)  کنترل شده در این غذا به اسیدی شدن ادرار کمک می کند که مانع از تشکیل کریستال های استروویت و اگزالات کلسیم می شود. این فرمول متعادل با بالاترین کیفیت مواد، قابلیت هضم بالایی را تضمین می کند. علاوه بر این آنتی اکسیدان های موجود در جوسرا کاریزمو، از بافت کلیه در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. یکی دیگر از خصوصیات این غذا نداشتن گلوتن، گندم، سویا و مواد تراریخته است. این غذا برای بچه گربه ها، گربه های باردار یا شیرده مناسب نیست.

غذای خشک جوسرا کاریزمو در حال حاضر با نام جوسرا سنیور (Josera Senior) به بازارعرضه می گردد.

ترکیبات غذای خشک گربه بالغ با بیماری کلیوی جوسرا مدل کاریزمو (سنیور)

پروتئین ۲۷ درصد، چربی ۲۰ درصد ، فیبر ۲.۷درصد، خاکستر ۵.۱ درصد ، کلسیم ۰.۶ درصد، فسفر ۰.۴۵ درصد

غذای خشک گربه مراقبت کلیوی هیلز با طعم مرغ- محصول آمریکا

متخصصان تغذیه و دامپزشکان هیلز رژیم غذایی بالینی هیلز را برای کمک به محافظت از عملکرد حیاتی کلیه گربه، افزایش اشتها و افزایش مصرف غذا تولید کردند. این غذای خشک با مرغ درست می شود و طعمی بسیار دلپذیر دارد که گربه شما آن را دوست خواهد داشت. در واقع، محصولات رژیم تجویزی هیلز، یک تغذیه بالینی ثابت شده برای بهبود و افزایش کیفیت زندگی گربه ها است. در خصوص شرکت هیلز و برندهای مختلف آن می توانید اینجا بیشتر بخوانید.

غذای خشک گربه هیلز مراقبت کلیه

غذای خشک گربه مراقبت کلیوی هیلز (Hills Kidney Care Kidney Care -Cat Prescription Diet) از ترکیب برنج قهوه ای، کنجاله گلوتن ذرت، مرغ، چربی گوشت خوک، گندم سبوس دار، جو پرک شده، گلوتن گندم، پروتئین نخود، فرآورده تخم مرغ، اساره جگر مرغ، روغن ماهی، اسید لاکتیک، سیترات پتاسیم، سولفات کلسیم، ال لیزین، ال آرژنین، کولین کلرید، کربنات کلسیم، ویتامین ها  پانتوتنات، پیریدوکسین هیدروکلراید، ویتامین B12، بیوتین، مکمل ریبوفلاوین، اسید فولیک، مکمل ویتامین D3، بیسولفیت سدیم منادیون (منبع ویتامین K) ، ال-ترئونین، تائورین، نمک یددار، دی ال متیونین، مواد معدنی (سولفات آهن، اکسید روی، سولفات مس، اکسید منگنز، یدات کلسیم، سلنیت سدیم)، کلرید پتاسیم، ال-کارنیتین، ال-تریپتوفان، توکوفرول های مخلوط برای حفظ تازگی، طعم دهنده های طبیعی و بتاکاروتن تهیه شده است.

غذای خشک گربه مراقبت کلیوی هیلز، به محافظت از عملکرد حیاتی کلیه کمک می کند و ضمن تحریک اشتهای گربه، مصرف غذای آن را افزایش می دهد. این غذا به توانایی طبیعی گربه برای ساخت و حفظ توده عضلانی می افزاید و بنحوی فرموله شده است که خطر ایجاد کریستال های استروویت و اگزالات کلسیم را کاهش می دهد. غذای خشک گربه مراقبت کیلوی هیلز، حاوی فسفر کنترل شده و سدیم کم بوده و با اسیدهای چرب امگا ۳ غنی شده است که آن را به یک غذای ایده ال برای گربه های دارای نارسایی مزمن کلیه تبدیل می کند. در کنار بکارگیری فناوری محرک پیشرفته اشتها (E.A.T.) برای گربه‌ها، این غذا همچنین از سطوح بالای آمینو اسیدهای ضروری و ال کارنیتین برخوردار است که به افزایش متابولیسم و حفظ تعادل وزنی در گربه ها منجر می شود.

ترکیبات غذای خشک گربه مراقبت کلیوی هیلز با طعم مرغ

پروتئین ۳۰ درصد، چربی ۲۳ درصد ، فیبر ۰.۹ درصد، خاکستر ۵.۱ درصد ، کلسیم۰.۷۳ درصد، فسفر ۰.۵۲ درصد، سدیم ۰.۲۶ درصد، امگا۳ ۰.۸۳ درصد، امگا ۶ ۴.۰۴ درصد

مقایسه ترکیبات غذایی برندهای مراقبتی/ درمانی کلیه موجود در بازار ایران

یک رژیم غذایی حمایتی در گربه های مبتلا به نارسایی مزمن کلیه، مطابق با بررسی های علمی انجام شده (By Ryan Llera, BSc, DVM; Robin Downing, DVM, CVPP, CCRP, DAAPM) شامل اجزای کلیدی زیر است:

 • پروتئین ۲۸-۳۵٪
 • فسفر ۰.۳ – ۰.۶٪
 • سدیم ≤۴٪
 • اسیدهای چرب امگا ۳ ۰.۴ – ۲.۵٪
ترکیبات برندهای مختلف غذا

با توجه به آستانه تعریف شده برای ترکیبات غذایی و مطابق با جدول بالا، غذای خشک رنال رویال کنین در جایگاه اول به جهت برخوردار بودن از استانداردهای غذایی برای یک گربه مبتلا به نارسایی مزمن کلیه (CKD)  برخوردار است و در ادامه بترتیب غذای مراقبت کلیه هیلز، اپتی رنال پروپلن و کاریزمو جوسرا در جایگاه های بعدی قرار می گیرند.

مقایسه فواید و مزیت های حمایتی برندهای مراقبتی/ درمانی کلیه موجود در بازار ایران

مزیت های غذای خشک گربه نارسایی مزمن کلیه

به جهت مزیت ها و فوایدی که مصرف هریک از غذاهای خشک مخصوص مراقبت کلیه در بازار ارائه می کنند، غذای خشک اپتی رنال پروپلن، بیشترین مزیت را در مقایسه با سایر برندهای موجود ارائه می کند و نه تنها ترکیبات بکار رفته در آن برای حمایت از عملکرد سالم کلیه ها فرموله شده است، بلکه برای تقویت دستگاه ادرای گربه، دهان و دندان، سیستم گوارش، سیستم ایمنی، بهداشت پوست و مو و چربی سوزی و حفظ وزن گربه نیز مناسب می باشد.

مقایسه قیمت برندهای مراقبتی/ درمانی کلیه موجود در بازار ایران

قیمت برندهای غذای خشک مراقبت کلیه

از حیث قیمت و صرفه اقتصادی غذای آلمانی کاریزمو جوسرا در رتبه اول قرار می گیرد، و بترتیب غذای خشک هیلز، اپتی رنال پروپلن و در نهایت رنال رویال کنین قرارا می گیرند.

سخن پایانی

نگاهی کلی به خصوصیات هریک از برندهای غذای خشک رنال در بازار ایران نشان می دهد که همگی این غذاها حاوی ترکیبات منحصربفردی جهت حمایت و مراقبت از کلیه گربه ها در مقابل تشکیل سنگ های کلیه می باشند و از این حیث همگی مورد تایید انجمن های معتبر دامپزشکی دنیا هستند. عمده تفاوت این برندها در مزیت های جانبی است که در کنار حمایت از کلیه، مصرف آنها برای گربه شما به ارمغان می آورد، که از این منظر بیشترین فواید در غذای خشک اپتی رنال پروپلن شرکت پورینای فرانسه قرار دارد.

در هر صورت این شما هستید که با توجه به ذائقه گربه خود و میزان هزینه ای که مایل به انجام آن هستید تعیین می کنید کدام یک از برندهای مطرح شده در این بررسی را برای دلبند خود انتخاب نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید