دانستنی

باورهای غلط در انتخاب سگ نر یا ماده

سگ نر یا ماده کدام بهتر است

«سگ نر یا ماده، کدام بهتر است؟». این سوال مهمی است که ذهن بسیاری از علاقمندان سگ ها را بهنگام انتخاب یک سگ به خود مشغول می کند. در واقع یکسری نظرات و پیشداوری ها وجود دارد که بر انتخاب شما تاثیر گذار است. آیا واقعا سگ های نر تهاجمی تر هستند؟ آیا واقعاً ماده ها مطیع تر رفتار می کنند و آموزش پذیرترند؟ یا اینکه گاهی اوقات نرها می توانند تبعیت پذیری بیشتری نسبت به توله سگ ها و ماده ها داشته باشند؟ باورهای غلط و شایعاتی که در مورد خصوصیات سگ های نر و ماده وجود دارد، می تواند شما را در داشتن یک انتخاب درست، گمراه کند.

هرچند هیچ پاسخ روشنی برای رد یا تایید این نظرات وجود ندارد، با اینحال ما سعی می کنیم تفاوت های بین سگ های نر و ماده را به صورت عینی بررسی کنیم تا کار شما را برای تصمیم گیری آسان تر کنیم. پس با ما همراه باشید.

باورغلط شماره ۱ – آموزش دادن سگ های نر سخت تر است

چه کسی می خواهد دائما با یک سگ پر زور که مایل به قدرت نمایی است کلنجار برورد. در حالیکه می توان با انتخاب یک سگ ماده، کار آموزش را آسانتر پیش برد. یکی از باورهای رایج در بین علاقمندان به سگ ها این است که آموزش سگ های نر در مقایسه با سگ های ماده، بسیار دشوارتر است و سگ های نر سرکش تر و تهاجمی تر هستند و به دلیل تمایل به داشتن استقلال و روحیه سلطه طلبی، کمتر آموزش پذیرند تا جایی که این خصوصیت، بسیاری از صاحبان بالقوه سگ را از خرید سگ نر منصرف می کند.

بررسی های انجام شده نشان می دهد که تفاوت در آموزش پذیری سگ ها به سختی به جنسیت آنها بستگی دارد و در این میان ویژگی های نژادی و شخصیت فردی سگ ها از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است. اساساً، آموزش نرها و ماده های یک نژاد تقریباً به یک اندازه آسان (یا به همان اندازه دشوار) است. در حالی که یک لابرادور نر برای یک تکه غذای خشک تقریباً هر کاری ممکن است انجام دهد، بسیاری از ماده های همین نژاد می توانند از یک توله سگ سرسخت تر باشند. بنابراین وقتی صحبت از آموزش پذیری می شود، لازم نیست نگران جنسیت باشید – نژاد بسیار مهمتر است!

آموزش سگ ها
trainning

وقتی صحبت از آموزش پذیری می شود، لازم نیست نگران جنسیت باشید – نژاد بسیار مهمتر است.

سگ پرخاشگر

باورغلط شماره ۲ – سگ های ماده خلق و خوی بهتری دارند و پرخاشگر نیستند

واضح است که ما این کلیشه را به سادگی از دنیای انسان ها به دنیای سگ هایمان منتقل کرده ایم. به طور کلی، ماده ها نسبت به نرهای بداخلاق، اجتماعی تر، صلح طلب تر و مهربانتر دیده می شوند. در واقع، تا آنجا که به دلبستگی مربوط می شود، این موضوع برعکس است و عموما جنس نر نسبت به جنس ماده بخاطر نیازهای خاصی که دارد، تعامل بهتر و رفتار محبت آمیزتری از خود نشان می دهد. عموما نوع رفتار سگ های نر یا ماده بسته به سن و سال آنها و خلق و خوی فردی که دارند در مقایسه با توله سگ ها و سگ ها جوان، با احتیاط بیشتری همراه است و این موضوع در هر دو جنس نر و ماده صادق است. در ظاهر، جنس ماده کمی آرام‌تر از نرها به نظر می‌رسند، با این حال، اگر دو جنس ماده ه هیچ وجه نتوانند یکدیگر را تحمل کنند، احتمالا بسیار پرخاشگر و غیرقابل کنترل خواهند بود در حالیکه این موضوع کمتر درمورد جنس نر اتفاق می افتد.

باورغلط شماره ۳ – فقط نرها برای تعیین قلمرو نشانه گذاری می کنند

نرها همیشه و همه جا پاهای خود را برای نشانه گذاری و تعیین قلمرو بالا می برند و جایی که یک سگ نر علامت گذاری می کند، ۲۰ سگ دیگر برای علامت گذاری قلمرو خود را دنبال می کنند. بله، درست است: سگ های نر در علامت گذاری استاد هستند و اغلب و با اشتیاق این کار را انجام می دهند. علامت گذاری سگ های نر با ادرار معمولا به مذاق برخی از علاقمندان به سگ ها خوش نمی آید و با این تصور که صرفا نرها علامت گذاری می کنند از انتخاب یک سگ نر منصرف می شوند. اما این تفکر اشتباه است. مطمئناً نرها به مراتب بیشتر از ماده ها علامت گذاری می کنند. با این وجود، تمایل به علامت گذاری در ماده ها نیز وجود دارد، که البته این موضوع بسیار به خلق و خوی شخصی سگ بستگی دارد.

تعیین قلمرو در سگ ها

باورغلط شماره ۴ سگ های ماده مطیع ترند

یک حقیقت در مورد سگ های نر واضح است: نرها تمایل بیشتری به پرسه زدن و جفت گیری دارند. از این گذشته، بر خلاف ماده ها، آنها در تمام طول سال آماده جفت گیری بوده و بنابراین همیشه به دنبال یک شریک بالقوه هستند. از شانس آنها، همیشه یک ماده در جایی در محله فحل است. اما آیا فکر می کنید ماده ها چنین رفتاری ندارند؟

ماده ها تنها یک یا دو بار در سال و زمانی که فحل هستند، تمایل به پرسه زدن و جفت یابی دارند. اما در عوض، در هنگام فحل بودن، میل زیادی به جفت گیری دارند که بسیار قوی تر از سگ های نر می باشد. بسیاری از نگهبانان تجارب دردناکی با ماده های ماجراجو داشته اند که برای رسیدن به نرها در شرایط فحل شدن سنگ تمام گذاشته اند و در این شرایط تبعیت پذیری بسیاری کمتری نسبت به سگ های نر دارند.

نگاهی واقع بینانه به واقعیت جنس نر و ماده

در اینجا تلاش شد برای نمونه چند کلیشه رایج در مورد ویژگی های ظاهراً معمولی سگ های نر و ماده را بررسی کنیم. یک چیز واضح است، در حالی که برخی از کلیشه ها از قدیم وجود داشته و حتی عکس آنها صادق است، تفاوت های واقعی در رفتار جنس نر و ماده کمتر از حد انتظار است و بیشتر از آنکه جنسیت در این معادله تعیین کننده باشد، خصوصیات نژادی اهمیت بیشتری دارند. بنابراین مهمتر این است که عینک ذهنی خود را برداریم و بر تفاوت های واقعی بین نر و ماده در یک نژاد خاص تمرکز کنیم که می تواند در قالب سه نقطه اصلی زیر باشد:

جثه: به طور کلی نرها قد بلندتر و قوی‌تر از ماده‌ها هستند. این نیز باعث تفاوت قابل توجه وزن در عمل می شود. در مورد نژادهای بزرگتر، تفاوت اندازه و وزن بین نر و ماده بسیار بیشتر است. در اینجا اختلاف وزن به راحتی می تواند ده کیلوگرم باشد. شما باید آگاه باشید: شما باید بتوانید تحمل این ده کیلوگرم اضافی را برای رام کردن سگ خود در نظر بگیرید.

آناتومی: از نظر آناتومی نیز تفاوت های واضحی بین سگ های نر و ماده وجود دارد. بدیهی است که این به ویژگی های جنسی مربوط می شود. جنس نر یا ماده ممکن است بواسطه تفاوت های هورمونی بیشتر یا کمتر مستعد ابتلا به بیماری های خاص باشد.

بافت پوست و مو: اجازه دهید به سومین و احتمالا کم اهمیت ترین نکته از تفاوت های آشکار بین دو جنس، یعنی بافت مو و پوست برسیم. احتمال داشتن موهای بلندتر در جنس نر بیشتر از ماده ها است. این احتمال اغلب در نژادهای مو بلند بیشتر است. و تنها تفاوتی که از این حیث می تواند برای شما وجود داشته باشد این است که در صورت انتخاب جنس نر، مجبور شوید ماهی یک بار بیشتر از جاروبرقی استفاده کنید.

آیا اخته کردن و عقیم سازی راه حل معقولی است؟

برای مدت طولانی، اخته کردن یک دارو برای تحت کنترل درآوردن ویژگی‌های جنسیتی خاص سگ ها در نظر گرفته می‌شد. برخی از صاحبان سگ امیدوارند که با انجام یک عمل ساده، سگی کاملاً متفاوت جلوی آنها بایستد. با این حال، این یک باور غلط است. درک عواقب عقیم کردن نر و ماده بسیار مهمتر است. اخته کردن یک کار جدی و خطرناک است که نمی توان آن را ساده انجام داد. از این گذشته انجام این کار، می تواند به شدت در تعادل هورمونی سگ اختلال ایجاد کند و خلق و خوی سگ شما را به شدت تغییر دهد، بنابراین نباید اثرات آن را نادیده گرفت. نهایتا اینکه در حالی که اخته کردن را می توان به راحتی برای سگ های نر انجام داد، برای سگ های ماده، این کار نیازمند یک عمل جراحی همراه با بیهوشی عمومی است و بنابراین هزینه بسیاری بیشتری را در بر می گیرد.

عقیم سازی هرگز جایگزین تربیت کافی نیست. بهتر است در خصوص مفید بودن این روش با دامپزشک خود مشورت کنید.

سگ نر یا ماده- کدامیک برای من بهتر است؟

خوب، سگ نر یا ماده، کدامیک برای شما مناسب تر است؟ قطع به یقین ما نمی توانیم به این سوال شما پاسخ دهیم. شما باید بر اساس روحیات و معیارهای خود تصمیم بگیرید و سعی کنید تصمیم خود را جدا از تعصبات و باورهای غلط رایج بگیرید. چیزی که می بایست در تصمیم گیری شما نقش داشته باشد در درجه اول نژاد مورد نظر، پیوند شما با سگتان، محل زندگی و شرایط نگهداری و نوع تربیتی است که براساس هدف خود برای آن در نظر گرفته اید.

صرفا به یاد داشته باشید اگر تصمیم دارید یک سگ نژاد بزرگ را به فرزندی پذیرید، همیشه هنگام تصمیم گیری باید مراقب جثه، وزن و قدرت بدنی سگ خود باشید. افراد ریزاندام با یک ماده ظریف و زیبا بهتر از یک سگ نژاد بزرگ و وزن بالا، می توانند در زندگی روزمره کنار بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید