دانستنی

چاقی و اضافه وزن در سگ ها و رابطه آن با کاهش طول عمر

رابطه کاهش عمر و چاقی در سگ ها

در خصوص اضافه وزن و چاقی در حیوانات خانگی صحبت بسیار شده است و مقالات متعددی به زبان های مختلف و از جمله فارسی در نشریات علمی و تحقیقاتی منتشر گردیده است. در پست مربوط به چاقی و اضافه وزن در حیوانات خانگی صحبت کردیم که عواملی نظیر رفتار تغذیه ای و عدم تعادل در مصرف کالری منجر به بروز پدیده اضافه وزن و نهایتا چاقی در سگ یا گربه دلبند شما می گردد. اخیرا مطالعه جدیدی در خصوص اضافه وزن و چاقی در سگ ها و ارتباط آن با طول عمر این حیوان دوست داشتنی انجام شده است که نتایج جالب توجهی دربر دارد. برای مطالعه نتایج این پژوهش و نظرات محققان در این خصوص با ما همراه باشید.

یافته های حاصل از تحقیقات جدید با داده های ارائه شده توسط کلینیک دامپزشکی بانفیلد نشان داد که طول عمر سگ های دارای اضافه وزن به طور متوسط ​​تا ۲ سال و نیم کوتاه تر از طول عمر سگ هایی با وزن بدن نرمال است.

مطالعه تحقیقی دانشگاه لیورپول و مرکز تغذیه حیوانات خانگی Waltham در Mars Petcare، نشان می دهد سگ های دارای اضافه وزن به طور کلی احتمالا زندگی کوتاه تری نسبت به سگ هایی با وزن ایده آل دارند. دکتر ژرمن و همکارانش با استفاده از داده‌های کلینیک بانیفیلد، داده‌های جمع‌آوری‌شده طی ۲۰ سال از ۵۰۷۸۷ سگ خانگی میانسال عقیم‌شده را که در شبکه‌ای متشکل از ۹۰۰ بیمارستان دامپزشکی در سراسر آمریکای شمالی تحت مراقبت بودند را بررسی کردند.این سگ های نر و ماده عقیم‌شده بین ۶ سال و نیم تا ۸ و نیم سال سن داشتند و از ۱۲ نژاد محبوب شامل نژادهای داشهوند، ژرمن شپرد، گلدن رتریور، لابرادور رتریور، کوکر اسپانیل آمریکایی، بیگل، بوکسر، چی هواهوا، پیت بول تریر، پامرانین، شیتزو و یورکشایرتریر بودند.

چاقی و طول عمر سگ ها

براساس نتایج این مطالعه، همبستگی و ارتباط مثبت بین اضافه وزن و کاهش طول عمر در همه این ۱۲ نژاد سگ مشاهده شد، هرچند میزان کاهش طول عمر در نژادهای مختلف متفاوت و از ۵ ماه برای سگ ژرمن شپرد نر تا ۲ و نیم سال برای یورکشایر تریر نر بود. این تحقیق دلایل اضافه وزن سگ ها را بررسی نکرده است، اما براساس نتایج بدست آمده، عادت‌های تغذیه در اضافه وزن و چاقی سگ ها نقش دارند. براساس نظر دکتر ژرمن در این تحقیق، بطور متوسط از هر ۵ صاحب حیوان خانگی فقط ۱ نفر همواره، میزان غذایی که به حیوان خانگی خود می دهد را اندازه می گیرد.

بطور متوسط از هر ۵ صاحب حیوان خانگی تنها ۱ نفر، میزان غذایی که به حیوان خانگی خود می دهد را اندازه می گیرد.

دکتر ژرمن خاطرنشان می کند داشتن وعده های غذایی منظم برای حیوانات خانگی بسیار مهم است، اما تعداد وعده های غذایی در هر روز چندان مهم نیست. او توصیه می کند با دامپزشک خود در مورد غذاهای توصیه شده برای حیوانات خانگی و مقدار آن برحسب نژاد سگ خود مشورت کنید و با انجام وزن کشی های دوره ای، مراقب وزن سگ خود باشید.

 به اعتقاد دکتر ژرمن، «اولویت، داشتن حداقل دو وعده غذایی در روز است، زیرا سگ ها یاد می گیرند میزان غذا خوردن خود را در طول زمان تنظیم کنند.» دانستن اینکه چقدر به سگ ها غذا دهید نیز بسیار مهم است، بنابراین سعی کنید تا جایی که می توانید میزان غذای سگ خود را بطور دقیق اندازه گیری کنید.

دکتر سارا آبود استادیار دپارتمان مطالعات بالینی در کالج دامپزشکی انتاریو در دانشگاه گوئلف در کانادا است. او معتقد است این یافته‌ها شواهد طولانی مدتی را تأیید می‌کند که سگ‌ها و گربه‌هایی که وزن بیشتری دارند «خطرات زیادی متوجه سلامتی آنهاست که بر کیفیت زندگی آنها می‌تواند تأثیر منفی بگذارد». به اعتقاد دکتر آبود هر چند قواعدی را می توان در نظر گرفت که براساس آنها، کالری مورد نیازبدن حیوان خانگی خود را تخمین زد، اما با توجه به عواملی مانند نژاد، سن، جنس، وضعیت سلامتی و سبک زندگی حیوان خانگی، تفاوت‌های زیادی بین حیوانات خانگی وجود دارد و بنابراین نمی توان هیچ تعریف استانداردی برای مواد غذایی سگ یا گربه “با کیفیت بالا” یا “با کیفیت پایین” در نظر گرفت.

در کنار توجه به عادات و نوبت های تغذیه ای که برای سگ خود در نظر می گیرید، یکی روش های دیگر خرید محصولاتی است که حاوی ماده حیاتی ال کارنیتین در خود هستند. انرژی اضافی به عنوان چربی در بدن ذخیره می شود و هنگامی که انرژی اضافی مورد نیاز است، چربی بسیج شده و به میتوکندری‌های «چربی سوز» در سلول های بدن منتقل می شود. ال کارنیتین یک ماده مغذی مهم است که انتقال این چربی ها را از طریق دیواره میتوکندری تسهیل می کند و همچنین به حذف مشتقات جانبی متابولیک کمک می کند. با افزایش سطح کارنیتین در بدن می توان سرعت و کارایی متابولیسم و چربی سوزی را افزایش داد که درنتیجه به کاهش وزن کمک می کند. بنابراین مصرف غذاهایی که حاوی ال کارنیتن است به چربی سوزی بیشتر و حفظ تعادل وزنی سگ شما کمک می کند. در ادامه چند نمونه از محصولاتی که حاوی ال کارنتین هستند و در پتشاپ برتر عرضه می شوند، ارائه می گردد.

مصرف میان وعده و تشویقی ها

در خصوص دادن تشویقی و میان وعده در طول روز، به اعتقاد دکتر ژرمن هرچند این کار هیچ اشکالی ندارد، اما می بایست در خصوص میزان ارائه میان وعده محتاط بود و مقدار آن را براساس غذای روزانه ای که سگ دریافت می کند، در نظر گرفت.

به اعتقاد دکتر ژرمن اگر در مصرف میان وعده و تشویقی ها زیاده روی گردد و این مقدار بیش از ۱۰ درصد مصرف غذای روزانه سگ ها باشد، این کار می تواند یک رژیم غذایی متعادل را به یک رژیم غذایی نامتعادل تبدیل کند. از آنجایی که سگ‌ها عاشق «گرفتن» پاداش‌ها هستند، تقسیم کردن یک تشویقی به چند قسمت و بازی کردن با سگ برای بدست آوردن تشویقی، می تواند هم برای سگ شما رضایت‌بخش‌تر از دادن یک هدیه بزرگ باشد و هم به فعالیت و تحرک بیشنر آن کمک کند. به اعتقاد دکتر ژرمن، داشتن تحرک روزانه بین نیم ساعت تا یک ساعت پیاده روی برای سگ شما مفید است.

یک راه ساده برای دانستن اینکه سگ شما چاق است یا خیر!

دکترژرمن یک روش ساده را پیشنهاد می کند که با استفاده از آن می توانید تشخیص دهید که سگ شما دچار اضافه وزن هست یا خیر:

اگر سگ شما در وضعیت ایستاده است، دستان خود را در امتداد پهلوهای آنها بکشید. به طور کلی، بدون فشار، باید بتوانید برجستگی های دنده های او را احساس کنید، اگربرای لمس دنده های سگ، مجبور باشید فشار وارد کنید، به احتمال زیاد حیوان خانگی شما چربی زیادی در بدن دارد و دچار اضافه وزن است.

Source: “Association between life span and body condition in neutered clientowned dogs,” Journal of Veterinary Internal Medicine

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید