دانستنی

نقش فیبر در رژیم غذایی گربه ها

نقش فیبر در رژیم غذایی گربه ها

در بسیاری از موارد، غذای گربه می بایست شامل فیبر باشد تا به عملکرد دستگاه گوارش و کیفیت دفع گربه کمک کند، کمبود فیبر می تواند مشکلات و ناراحتی گوارشی را برای گربه به همراه داشته باشد. از این رو برای گربه هایی که از مشکلات گوارشی رنج می برند، غذای خشک گربه با فیبر بالا، یکی از گرینه های اصلی رژیم غذای محسوب می شود. علاوه بر آن، غذاهای پرفیبر در موارد ابتلا به یبوست، اسهال، دیابت و حتی چاقی برای گربه ها مفید هستند. اما چرا این ماده مفید، برای سلامت حیوان خانگی شما تا این حد مهم است؟ در ادامه این پست به نقش فیبر و اهمیت آن در رژیم غذایی گربه ها می پردازیم با ما همراه باشید.

میکروبیوم و ارتباط آن با غذای فیبردار

میکروبیوم روده به میلیون‌ها میکروب (باکتری‌ها، تک یاخته‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها) اطلاق می‌شود که در داخل سیستم گوارش گربه‌ها (و همچنین سگ‌ها، انسان‌ها و سایر موجودات زنده) زندگی می‌کنند. وجود این اکوسیستم موجودات زنده برای هضم غذاها حیاتی است. باکتری های موجود در روده بزرگ حیوانات خانگی، به تجزیه مواد غیرقابل هضم و تولید ترکیبات مفید مانند ویتامین ها کمک می کنند. در هیچ کجا عملکرد این باکتری ها به اندازه زمانی که صحبت از تجزیه فیبر می شود، مشهود نیست. باکتری ها اغلب در فرآیندی به نام تخمیر با فیبرها سرو کار دارند. گربه ها، با وجود اینکه گوشتخوارهستند، می توانند از مصرف غذای گربه با فیبر نفع قابل توجهی ببرند.

طبقه بندی فیبر در غذای گربه

فیبر نوعی کربوهیدرات است که توسط دستگاه گوارش گربه هضم نمی شود اما در عین حال وجود آن برای سلامت گربه مهم است. یکی از راه های طبقه بندی فیبر غذایی بر اساس میزان حلالیت آن است. براین اساس دو نوع فیبر محلول و نامحلول داریم. فیبرهای محلول تمایل دارند در شیره معده و آب موجود در روده حل شوند و برخی از فیبرهای محلول به ژل تبدیل می شوند که می توانند آب را نگه دارند و مدفوع را راحت تر دفع کنند. فیبرهای نامحلول به غذای مصرف شده، حجم بیشتری می دهند و به این ترتیب به تنظیم جابجایی و انتقال مواد غذایی جذب نشده از طریق روده و در نتیجه قوام مدفوع کمک می کنند. فیبرهای محلول و نامحلول هر دو قابل تخمیر هستند. این بدان معنی است که باکتری های روده می توانند این فیبرها را تجزیه کرده و ترکیبات جدیدی تولید کنند که به عنوان مثال می توانند سلول های روده بزرگ را تغذیه کنند.

پری بیوتیک ها در غذای گربه با فیبر

بسیاری از شرایط گوارشی، ممکن است باعث عدم تعادل باکتریایی در روده گربه و در نتیجه بروز اسهال مزمن، کولیت و یبوست شوند. غذای گربه با فیبر معمولاً شامل ترکیبی از فیبرهای محلول و نامحلول هستند که برای کمک به سلامت روده و بهبود کیفیت مدفوع گربه وجود آنها حیاتی است. برخی از این مواد فیبردار به عنوان پری بیوتیک نیز نامیده می شوند، که معمولاً فیبرهای قابل تخمیربوده و باعث افزایش رشد باکتری های مفید موجود در روده می شوند. پری بیوتیک ها به تغذیه باکتری های مفید روده و ایجاد یک محیط میکروبیوم متعادل در روده گربه کمک می کنند.

انواع فیبر

دلایل دیگر برای تغذیه گربه با فیبر بالا

گربه‌های دیابتی معمولاً با غذاهای حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات کم تغذیه می‌شوند، اما اگر مستعد اضافه وزن یا داشتن انواع خاصی از بیماری‌های گوارشی باشند، ممکن است ضرورت داشته باشد از غذاهای پر فیبر نیز بهره ببرند زیرا فیبر در مقایسه با کربوهیدرات ها، کندتر جذب شده و در نتیجه سطح قند خون را تثبیت می کند. مصرف غذاهای پرفیبر به این دسته از گربه ها کمک می کند بیشتر از غذای معمولی، احساس سیری کنند و به این ترتیب کاهش وزن در آنها می تواند به مدیریت دیابت نیز کمک کند.

علاوه بر این، غذاهای فیبردار می تواند به گربه هایی که از بیماری های گوارشی روده بزرگ رنج می برند، کمک کند. وجود فیبر در غذا می تواند به تنظیم فعالیت دستگاه گوارش و مدیریت تعادل آب در بدن گربه برای جلوگیری از دو حالت افراطی یبوست و اسهال کمک کند. این کمک از طریق مولکول هایی به نام اسیدهای چرب با زنجیره بلند است که از تجزیه فیبر بدست آمده و برای کمک به تغذیه روده بزرگ شکل می گیرند.

نقش غذای کم فیبر در سلامت گربه

در توضیحات ارائه شده از فواید فیبر صحبت شد، اما اگر دامپزشک شما مصرف غذای کم فیبر گربه را توصیه کند چه کاری باید کرد؟ به طور معمول، دامپزشکان غذای کم فیبر را برای گربه هایی که دچار ناراحتی‌های گوارشی مانند استفراغ یا اسهال هستند، توصیه می کنند. اینگونه غذاها حاوی سطوح بالاتری از سایر مواد مغذی مانند الکترولیت ها و ویتامین های B هستند که می توانند به بهبودی گربه ها کمک کنند. توصیه ما این است که همیشه هنگام انتخاب غذا برای گربه خود با دامپزشک مشورت کنید تا براساس شرایط جسمانی و وضعیت سلامتی دلبندتان بهترین تصمیم در این زمینه گرفته شود.

نویسنده دکتر پتی خولی (Dr. Patty Khuly)

دکتر پتی خولی یکی از دامپزشکان مطرح و برنده جوایز متعدد به دلیل سالها فعالیت در حوزه سلامت حیوانات خانگی است.

دیدگاهتان را بنویسید