آموزش, دانستنی

غذای خشک یا غذای مرطوب (پوچ)، کدام برای گربه شما بهتر است؟

غذای خشک در مقابل غذای مرطوب

وقتی یک بچه گربه را به خانه می آورید، انتخاب بین غذای مرطوب و خشک گربه ممکن است دشوار باشد. هر دو در نهایت منابع عالی تغذیه هستند، و برخی از والدین حیوانات خانگی تصمیم می گیرند هر دو را استفاده کنند. هر نوع غذا مزایای خاص خود را دارد، بنابراین آنچه باید بدانید در اینجا آمده است تا بتوانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای گربه شما بهترین است.

فواید غذای مرطوب گربه

غذای مرطوب گربه در شکل و اندازه های مشخصی تولید می شوند که گربه ها دوست دارند. طعم‌ها و فرم‌های متنوعی برای ارائه این نوع غذا وجود دارد که غذای گربه ها را تنوع می بخشد. برای گربه هایی که مشکلات دندانی دارند یا در جویدن دچار مشکل هستند،غذای مرطوب گزینه مناسبی می تواند باشد.

یکی از مزیت های پوچ یا غذای مرطوب، خاصیت آبرسانی و هیدارتسیون برای گربه ها به دلیل وجود آب در آن است. البته این بدین معنی نیست که در زمان مصرف غذای مرطوب، گربه ها نیازی به آب ندارند، بلکه همیشه آب تمیز و تازه باید در دسترس گربه ها باشد. بویژه برای گربه هایی که مشکل سلامت داشته و با بیمارهایی نظیر مشکلات کلیوی یا عفونت دستگاه ادراری مواجه هستند، مصرف آب باید افزایش یابد. برای این گربه ها، غذاهای کنسرو شده با مجوز کلینیکی توصیه می شود، زیرا آنها مزایای دیگری مانند سطوح مواد معدنی کنترل شده را ارائه می دهند که برای شرایط این نوع گربه ها مفید است.

فواید غذای خشک گربه

غذای خشک گربه در کیسه هایی با اندازه مناسب موجود است و تا زمانی که آن را در مکانی خشک و خنک نگهداری می کنید، به خوبی مطابق با «بهترین تاریخ» درج شده روی کیسه قابل مصرف است. البته این نوع غذا، معمولاً نسبت به غذای مرطوب گرانتر است. برخی ار گربه ها ترجیح می دهند غذا را در کاسه غذای آنها قرار دهید تا در طول روز آن را میل کنند بنابراین غذای خشک، گزینه مناسبی برای این قبیل گربه ها به شمار می رود. در ارتباط با غذای خشک، شما می توانید به راحتی از یک پیمانه اندازه گیری برای کنترل هر وعده غذای گربه بخصوص گربه هایی که اضافه وزن دارند یا پرخور هستند، استفاده نمایید. غذای خشک را می توانید در اندازه های مشخص در ظروف تشویقی گربه بریزید و به این ترتیب گربه های خود را به فعالیت و تکاپو وادارید.

گربه و پازل

تغذیه میکس گربه با غذای خشک و مرطوب

رژیم های غذایی مخلوط یا میکس خشک و مرطوب، می تواند بهترین روال تغذیه برای گربه ها باشد. با یک رژیم ترکیبی تغذیه، گربه خود را صبح‌ها به غذای خشک و شب‌ها به غذای مرطوب عادت بدهید. به این ترتیب، در صورت گربه شما می تواند در طول روزغذای خشک را مصرف کند و در طول شب غذای مرطوب را استفاده نماید. همچنین می توانید غذای خشک گربه خود را با غذای مرطوب مخلوط کنید و علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز گربه خود، آبرسانی لازم را در هر وعده غذایی آن انجام دهید. اگر این گزینه را انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید که هر یک از وعده های مخلوطی که گربه شما نخورده است، می بایست ظرف چند ساعت دور ریخته شود.

در پایان مهم نیست که کدام نوع غذای گربه  یا چه ترکیبی را انتخاب می کنید، موضوع انتخاب بین غذای مرطوب و غذای خشک گربه، بحثی نیست که به راحتی قابل پاسخگویی باشد. هر گربه با سلیقه و ترجیحات خاص خود منحصر به فرد است. اگر در مورد انتخاب غذای مرطوب یا خشک گربه سوالی دارید با دامپزشک گربه خود مشورت کنید و اجازه دهید سلیقه دوست کوچکتان شما را به سمت انتخاب بهترین گزینه راهنمایی کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید