آموزش

چه عواملی به تقویت استخوان ها و مفاصل حیوان خانگی ما کمک می کند

عوامل موثر بر تقویت استخوان ها در خحیوان خانگی

عدم تحرک، برای سگ ها و گربه ها نظیر ما انسان ها، مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و سلامتی آنها را با خطر مواجه می سازد، بنابراین هرچه تحرک حیوان خانگی خود را بیشتر کنیم، به حفظ سلامتی آنها کمک نموده ایم. در صورتی که ما برای دوست دلبند خود بتوانیم غذاهای مقوی و مکمل های مناسب جهت تحرک و فعالیت بیشتر فراهم کنیم، می توانیم زندگی شاد، سالم و لذت بخشی را نه تنها به آنها بلکه به خودمان به عنوان والدینشان هدیه دهیم.

اسکلت بندی

هرچند در طول دوران زندگی حیوان خانگی ما، استخوان ها به صورت مداوم در حال شکل گیری و تقویت هستند، اما همیشه داستان به این شکل نیست و شکست و تجزیه استخوان برای آزاد شدن کلسیم و فسفر ذخیره شده در آن برای مقاصد دیگر در بدن نیز اتفاق می افتد. از این رو وجود مقدارمناسب کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین D در رژیم غذایی حیوان خانگی به ویژه برای ادامه فرآیند شکل‌گیری استخوان ها امری ضروری است. ویتامین D بدن حیوان را برای ایجاد بافت های استخوانی تحریک می کند، در حالی که کلسیم، فسفر و منیزیم ماتریکس استخوان را شکل می دهند. ماتریکس استخوان، بخشی از بافت استخوانی است و بیشتر توده استخوان را تشکیل می دهد و از مواد آلی و معدنی شامل کلاژن وهیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است.

دستیابی به نسبت صحیح کلسیم و فسفر در رژیم غذایی حیوان خانگی بسیار مهم است و این نسبت باید دقیقاً با ساختار استخوان بندی حیوان خانگی مطابقت داشته باشد.

رباط ها و تاندون ها

رباط ها و تاندون ها بافت های فیبری هستند. آنها ماهیچه ها و استخوان ها را به هم متصل می کنند و قدرت و انعطاف پذیری مفاصل را فراهم می کنند. این بافت های فیبری، با افزایش سن حیوانات خانگی ما، شکننده تر شده و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند که این امر می تواند منجر به فشار بیشتر و افزایش احتمال شکستگی استخوان ها شود. مصرف مواد مغذی مانند روی و روغن های امگا ۶، برای حفظ استحکام و لطافت این بافت های مهم بسیاری ضروری هستند.

ویتامین ها

ویتامین ها

ویتامین ها، نقش پررنگی در عملکرد مناسب بدن در زمینه های مختلف از جمله تولید انرژی، تشکیل استخوان، سیستم ایمنی و تنظیم سطح مایعات بدن دارند. همچنین وجود ویتامین ها برای  کمک به بدن جهت دفع مواد زائد، مانند اسید لاکتیک، به منظور داشتن قوای حرکتی و سرزندگی ضروری هستند. وجود ویتامین ها، برای داشتن امکان تحرک خوب مهم هستند. ویتامین ها از طریق رژیم غذایی تامین می شوند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بدن حیوان خانگی ما می‌تواند ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین A و D را ذخیره کند، اما ویتامین‌های محلول در آب مانند تیامین (B1) و ریبوفلاوین (B2) باید به صورت روزانه تامین شوند.

بدن حیوان خانگی ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین A و D را ذخیره کند، اما ویتامین‌های محلول در آب مانند تیامین (B1) و ریبوفلاوین (B2) باید به صورت روزانه تامین شوند.

مواد معدنی

مواد معدنی همچون ویتامین ها نقش پررنگی در سلامت حیوان خانگی ما دارند. مواد معدنی در واقع عناصر غیرآلی هستند که از آب، خاک یا سنگ نشات گرفته و به دو دسته مواد معدنی ماکرو(ماکرومینرال) و میکرو (میکرومینرال) تقسیم بندی می شوند. مواد معدنی ماکرو شامل کلسیم، کلراید، منیزیم، پتاسیم، سدیم و فسفر می باشند و مواد معدنی میکرو شامل کروم، مس، فلوراید، ید، آهن، منگز، سلنیوم و روی می باشند.

مواد معدنی مانند مس و منگنز در مقادیر بسیار کم برای بدن حیوان خانگی ما مورد نیاز هستند. این مواد از اجزای مهم تولید آنزیم‌ها بوده و برای تولید انرژی ضروری هستند. این مواد معدنی در بدن و در اندام هایی مانند کبد و کلیه ذخیره می شوند، داشتن یک رژیم غذایی منظم برای حفظ این ذخایر ضروری است. سایر مواد معدنی، مانند منیزیم و کلسیم، در مقادیر بسیار بیشتری مورد نیاز بدن حیوان خانگی ما بوده و برای حفظ و استحکام استخوان ها و تنظیم مایعات بدن ضروری هستند. بهترین راه اطمینان از اینکه حیوان خانگی ما مقدار مناسبی از این مواد معدنی را دریافت می کند، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متنوع است.

مواد معدنی

پوست

پوست سالم به عنوان عامل پشتیبانی کننده اسکلت عمل کرده و انعطاف پذیری استخوان ها برای حرکت و کشش بدن را ممکن می سازند. با بالا رفتن سن حیوانات خانگی، پوست آنها خشک، نازک و شکننده می شود، که این امر منجر به کاهش تحرک آنها شده و خطر آسیب دیدگی و التهاب را در آنها افزایش می دهد. انعطاف پذیری و لطافت پوست حیوان خانگی ما به آب رسانی مناسب (هیدراتاسیون) و خوب و داشتن یک رژیم غذایی مناسب از اسانس ها و مواد معدنی مانند اسید لینولئیک و روی بستگی دارد. همراه با سایر مواد مغذی، اسید لینولئیک و روی برای قوت بخشیدن به فرآیند تولید کلاژن، کراتین و سبوم باهم ترکیب می شوند و به حفظ سلامت پوست بویژه در سنین بالاتر کمک می کنند.

حفظ هیدراتاسیون و آبرسانی مناسب به بدن حیوان خانگی، برای تضمین سلامت غضروف ها و مفاصل امری ضروری است

ماهیچه ها

ماهیچه ها، اندام هایی ضروری برای داشتن قوای حرکتی و پشتیبانی کننده مفاصل و استخوان ها برای داشتن تحرک مناسب هستند. بافت های ماهیچه ای از زنجیره های بلندی از اسیدهای آمینه تشکیل شده اند که از پروتئین های موجود در غذا حاصل می شوند. کمیت و کیفیت این پروتئین های غذایی برای حصول اطمینان از ترکیب صحیح اسیدهای آمینه جهت عضله سازی دربدن، بسیار ضروری است. پروتئین ها و مخمرهای حیوانی، حاوی ترکیبات آمینو اسیدی هستند که با نیازهای بدن حیوان خانگی ما مطابقت  بیشتری دارند. بنابراین ایجاد یک رژیم غذایی سرشار از این پروتئین ها، می تواند فرآیند رشد و حفظ سلامت عضلات دلبند ما را بهبود بخشد.

 

مفاصل

مفاصل از استخوان‌هایی تشکیل شده‌اند که با لایه‌های غضروفی که در یک محفظه پرازمایع محصور شده‌، محافظت می‌شوند. غضروف و مایع هر دو در جهت روان کردن حرکت مفصل عمل کرده و از سایش و برخورد بین انتهای استخوان ها جلوگیری می‌کنند بنابراین سلامت غضروف برای حفظ انعطاف پذیری و تحرک حیوان ضروری است.

غضروف سالم نرم و صاف است و هرگونه ضربه و اصطکاک بین استخوان ها را جذب می کند. با افزایش سن حیوانات خانگی، غضروف‌های آن‌ها خشک‌تر، نازک‌تر و شکننده تر می‌شود که این امربه افزایش اصطکاک و سایش منجر می‌شود که به نوبه خود باعث ایجاد التهاب مفصلی می‌شود. از سوی دیگر کم آبی می تواند باعث کاهش مایعات درون مفصلی شود که منجر به افزایش خطر اصطکاک بین استخوان ها و ساییدگی غضروفی می شود. در صورت بروز اصصکاک بین استخوان ها یا ساییدگی غضروفی، مفصل سفت و دردناک خواهد شد. بنابراین حفظ هیدراتاسیون و آبرسانی مناسب به بدن حیوان خانگی، با تامین آب تمیز و شیرین، در کنار تامین مقادیر کافی و متعادل از مواد معدنی و الکترولیت ها در غذا مانند سدیم، کلرید و پتاسیم امری ضروری است.

مفاصل

علاوه بر این، التهاب در خارج و داخل محفظه مفصل فشار بیشتری بر مفصل وارد می‌کند که دوباره این موضوع منجر به درد و کاهش تحرک حیوان می‌شود. بروزعفونت، اضافه وزن و چاقی (راه های پیشگیری از اضافه وزن و چاقی اینجا را بخوانید) و آسیب دیدگی، برخی از علل ایجاد التهاب های مفصلی هستند که همه می توانند با گنجاندن روغن های امگا ۳ در رژیم غذایی حیوان به کاهش این التهاب کمک کنند. روغن‌های ماهی مانند آنچوی مؤثرترین و غلیظ‌ترین منبع این اسانس‌ها هستند.

نرم کننده های مفاصل، مانند گلوکزامین و کندرویتین، تولید غضروف را تقویت می کنند و از تجزیه آن جلوگیری می کنند و در نتیجه به حفظ انعطاف پذیری و انعطاف مفاصل کمک می کنند.

متابولیسم

انرژی توسط فرآیند سوخت و ساز یا متابولیسم در میتوکندری سلولی تولید می شود. این فرآیند متابولیک توسط آنزیم ها و ویتامین ها مدیریت می شود که باعث تولید انرژی از چربی ها و کربوهیدرات ها در رژیم غذایی می شود.

متابولیسم

ویتامین های گروه خانواده B، شامل تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین، مواد مغذی بسیار مهمی برای حفظ متابولیسم سالم هستند و از آنجایی که نمی‌توانند در بدن ذخیره شوند، وجود آنها در رژیم غذایی روزانه حیوان خانگی ما ضروری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید